Long waves generation by atmospheric pressure disturbances and case study
Atmosferik basınç değişimlerine göre uzun periyotlu dalgalar ve olay incelemesi
  1. Tez No: 594200
  2. Yazar: ÖZGE ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Denizlerde rastlanan ilginç olaylardan birisi de fırtına sırasında atmosferik basınç ve rüzgar alanlarının mekansal ve zamansal değişimlerinden oluşan uzun dönemli dalgalardır. Fırtına kabarması olarak adlandırılan bu olaylar, geniş bir alanda ya da yerel bir bölgede su seviyesi değişimine sebep olup bölge özelliklerine göre bazı alanlarda daha fazla su yükselmesine neden olabilir. Bu olaylara dünyanın birçok yerinde rastlanabilmektir. Bu çalışmada zamansal ve alansal atmosfer basınç değişimlerini kapsayan veriler, doğrusal olmayan sığ su denklemlerini çözen NAMI DANCE sayısal modeline girdi olarak verilmiştir. Sayısal modelin değiştirilmiş versiyonu, düz havzalarda, düzenli basınç ve rüzgar alanları kullanılarak test edilmiştir. Daha sonra, sayısal model, Karayipler Bölgesi'ndeki Irma ve Maria Kasırgaları için test edilmiş ve sonuçlar gözlemlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu model, yakın zamanda meydana gelen 18 Ocak 2018 Ege Denizi Fırtına olayı ve 29-30 Eylül 2018 Medicane olayı vakalarına da uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the interesting marine events is the long wave generation due to spatial and temporal changes of atmospheric pressure and wind fields during storm events. These kind of phenomena is called as storm surge and cause basin wide and local water level changes in sea surface and sometimes amplifies at some regions. There are examples of these kinds of event in all over the world. In this study the atmospheric pressure and wind fields are used as the input to the numerical model NAMI DANCE which solves Nonlinear Shallow Water Equations. The new modified version of the numerical model is tested using regular shaped pressure and wind fields in regular shaped flat basins. It is applied to case studies in Caribbean region for Irma and Maria Hurricanes and the results are compared with the observations. The model is also applied to recently happened January 18, 2018 Aegean Sea Storm Event and September 29-30 18, 2018 Medicane Event.