Total diz artroplastisi yapılan hastalara uygulanan akupresur ve abdominal masajın konstipasyon gelişimi üzerine etkisi
The effect on constipation development of application of acupressure and abdominal massage on the patients with total knee arthroplasty
- Tez No: 594199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma total diz artroplastisi yapılan hastalara uygulanan akupresur ve abdominal masajın konstipasyon gelişimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Bu çalışma, 12 Mart- 28 Eylül tarihleri arasında Kastamonu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran, dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 91 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar yaş değişkenine göre tabakalı olarak kontrol grubunda 31, akupresur grubunda 30 ve abdominal masaj grubunda 30 olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Akupresur grubundaki hastalara ameliyat sonrası beş gün boyunda günde bir kez ST25, CV12, TB6 noktalarına toplam 15 dk akupresur, abdominal masaj grubundaki hastalara ameliyat sonrası beş gün boyunca günde bir kez 15 dk abdominal masaj uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara araştırma boyunca kliniğin rutinleri dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Konstipasyon Risk Değerlendirme Ölçeği, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Günlük Konstipasyon İzlem Formu, Bristol Dışkı Kıvamı Ölçeği ve Hasta İzlem Formu kullanılmıştır. Çalışmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. Çalışmaya katılan hastalardan aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Ki kare Analizi ve Wilcoxon korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental study to determine the effects of acupressure and abdominal massage application on constipation development for patients with total knee arthroplasty. This study has been carried out with 91 patients who applied for the Orthopedics and Traumatology department at Kastamonu State Hospital and who are suitable for the inclusion criteria and also accepted to participate including. The patients were divided into three groups according to the age variables and by stages as in the following: in control group n=31, 30 in acupressure group and 30 in abdominal massage group. The patients who are in the acupressure group were applied acupressure to the ST25, CV12 and TB6 points 15 minutes in total, and the patients who are in abdominal massage group were applied abdominal massage during 5 days after the operation 15 minutes in total per a day. There is no intervention to the patients in the control group except for the routines of the clinic during the study. Data were collected using the Patient Identification Form, Constipation Risk Assessment Scale, Visual Benchmarking Scale, Daily Constipation Follow-up Form, Bristol Stool Consistency Scale and Patient Follow-up Form. A written permission was obtained from the ethics committee and the institution that the implication is made for the implementation of the study. Written informed consent was obtained from the patients who participate in this study. The One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis Analysis of Variance, the Chi-Square Analysis, and the Wilcoxon Correlation Tests were used to analyze the data.