Hemşirelik öğrencilerine verilen sağlık okuryazarlığı eğitiminin sağlık okuryazarlığı düzeyine etkisi
The effect of health literacy education given to nursing students on health literacy level
  1. Tez No: 594209
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerine verilen sağlık okuryazarlığı eğitiminin sağlık okuryazarlığı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemine hemşirelik öğrencileri dahil edilmiştir. Müdahale ve kontrol grubunda 103 olmak üzere toplam 206 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“kişisel bilgi formu”ve“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Müdahale grubuna dört oturumdan oluşan“Sağlık Okuryazarlığı Eğitimi”verilmiştir. Öğrencilerin yaş ortalaması 19,87±1,64'tü. Her iki grupta öğrenciler arasında yaş, cinsiyet, sınıf, medeni durum, aile yapısı, ekonomik durum gibi sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). Ön değerlendirmede müdahale ve kontrol grubu arasında sağlık okuryazarlığı düzeyi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as randomized controlled trial in order to determine the effect of health literacy education given to nursing students on health literacy level. Nursing students were included the study. A total of 206 students, 103 in the intervention and control group, were included in the study. The data were collected by using“Personal Information Form”and“Turkey's Health Literacy Scale”.“Health Literacy Training”, consisting of four sessions, was given to the intervention group. The mean age of the students was 19,87 ± 1,64 years. No statistically significant difference was found between the students in two groups in terms of sociodemographic characteristics such as age, gender, class, marital status, family structure and economic status (p>0.05). There was no statistically significant difference between the intervention and control group in terms of health literacy level (p>0.05).