Ergen ruh sağlığı okuryazarlığı eğitiminin ergenlerde ruh sağlığı okuryazarlığı ve phubbing düzeyine etkisi
The effect of adolescent mental health literacy education on mental health literacy and phubbing levels in adolescents
  1. Tez No: 964799
  2. Yazar: MERVE AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Deneysel model ile gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerde“Ergenlere Yönelik Phubbing ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Eğitimi”nin phubbing ve ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyi üzerindeki etkinliğinin belirlenmesidir. Araştırma, Zonguldak'ta iki Anadolu lisesinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 15- 17 yaş arasında phubbing düzeyi yüksek ve ruh sağlığı okuryazarlığı düzeyi düşük olan 36 ergen (girişim grubu= 18, kontrol grubu= 18) oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Genel Phubbing Ölçeği”ve“Ergen Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği”ile ön test, son test ve kalıcılık testi şeklinde üç aşamada Ekim 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında toplandı. Girişim grubuna“Sağlığı Geliştirme Modeli”ne dayalı beş oturumluk“Ergenlere Yönelik Phubbing ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Eğitimi”uygulandı.
Özet (Çeviri)
This experimental study aimed to determine the effectiveness of the“Phubbing and Mental Health Literacy Education for Adolescents”program on phubbing levels and mental health literacy among high school students. The study was conducted in two Anatolian high schools located in Zonguldak, Türkiye. The sample consisted of 36 adolescents aged 15 to 17 with high levels of phubbing and low levels of mental health literacy (intervention group = 18, control group = 18). Data were collected between October 2024 and February 2025 using the“Personal Information Form,”the“General Phubbing Scale,”and the“Adolescent Mental Health Literacy Scale”through three phases: pre-test, post-test, and follow-up test. The intervention group participated in a five-session education program titled“Phubbing and Mental Health Literacy Education for Adolescents,”based on the Health Promotion Model. After the intervention, the mean score of the General Phubbing Scale was significantly lower in the intervention group compared to the control group (p < 0.05). Similarly, the mean score of the Adolescent Mental Health Literacy Scale was significantly higher in the intervention group than in the control group (p < 0.05). The training was also effective in reducing adolescents' attachment to smartphones and in promoting adaptive behaviors regarding smartphone use. The findings indicate that the education program was effective in reducing phubbing levels and increasing mental health literacy among adolescents. Based on these results, it is recommended that topics related to the prevention of behavioral addictions that may lead to phubbing, as well as mental health literacy, be integrated into adolescents' educational curricula within the scope of guidance and counseling services, in collaboration with school nurses.