Astronomi konusunda modelleme ve bilgisayar destekli öğretimin 7.sınıf öğrencilerinin bazı öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of computer supported instruction and modelling of subject of astronomy on 7th grade students on some learning products
  1. Tez No: 594221
  2. Yazar: SEDANUR TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 7. Sınıf Fen Bilimleri öğretim programında yer alan“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinde ki Astronomi kavramların da modelleme tekniği ve bilgisayar destekli rehber materyali kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına, yaratıcı düşünmelerine ve mantıksal düşünme becerilerine etkisini araştırmaktır. Deneysel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış araştırma deseniyle yürütülen bu çalışma, Ordu ili Altınordu ilçesinde yer alan bir devlet okulun da öğrenim gören biri deney biri kontrol olmak üzere toplam 66 7. Sınıf ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında yürütülen bu çalışmada, deney grubunda mevcut öğretim programına dayalı öğretim ile birlikte araştırmacı tarafından ünite kavramlarına yönelik geliştirilen bilgisayar destekli materyal ve modelleme tekniği ile geliştirilen modeller dersler esnasında kullanılırken, Kontrol grubunda ise sadece mevcut öğretim programına dayalı öğretim kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Akademik Başarı Testi (ABT), Mantıksal Düşünme Grup Testi (MDGT) ve Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği (BYÖ) kullanılmıştır. Toplanan nicel veriler için; Shapiro – Wilk Normallik Testi, Wilcoxon İşaret Testi, Mann – Whitney U Testi, Bağımlı Örneklemler t Testi, Bağımsız Örneklemlerle t Testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Modelleme ve Bilgisayar Destekli Öğretim uygulanan deney grubu öğrencilerinin, Akademik Başarıları, Bilimsel Yaratıcılıkları ve Mantıksal Düşünme Becerileri, kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak, Astronomi Konusunda Modelleme ve Bilgisayar Destekli uygulamalarının büyük öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore the effect of modelling technique and computer supported guide material on astronomy concepts from the unit of“Solar System and Beyond”, which takes part in 7th grade science education curriculum, on the students' academic achievements, creative thinkings and cognitive skills. This study, which is a semi-structured research design among experimental research methods, was carried out with 66 7th grade students from an experimental and a control group in a public school in Altınordu district from city of Ordu. In this study, which was performed in 2018-2019 educational year, while in the experimental group, science education based teaching, computer supported material designed for unit concepts by the researcher and the models designed with modelling techniques were used, in the control group only science education based method was used. Academic Achievement Test (AAT), Logical Thinking Group Test (LTGT) and Scientific Creativity Scale (SCS) were used for the data collection tools in the study. Shapiro-Wilk Normality Test, Wilcoxon Signed Test, Mann-Whitney U Test, Dependent Samples t Test and Independent Samples t Test were used for the quantitative data collected. At the end of the study, it was found that academic success, scientific creativity and cognitive skills of the experimental group applied modelling and computer supported teaching were significantly higher than the control group. On the basis of the results obtained, it is thought that modelling on astronomy subject and computer supported applications have great importance.