20-24 yaş arası üniversite öğrencilerinin ve nevrotik öğrencilerin değerler açısından karşılaştırılması
A comparison of university students and neurotic students age between 20-24 years old in terms of values
  1. Tez No: 217698
  2. Yazar: MELİS SERAY ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜCELLA ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmada 20 ? 24 yas arası üniversite ögrencilerinin nevrotisizm düzeyleri ile önem verdikleri degerler karsılastırılmıstır. Arastırmanın örneklemini, stanbul' da devlet ve vakıf üniversitelerinde okuyan 20 ? 24 yas arası 121 kız, 83 erkek; 204 üniversite ögrencisi olusturmaktadır. Demografik Bilgiler Formu, Eysenck Kisilik Envanteri ve Degerler Envanteri uygulanmıstır. Verilerin analizinde Çeyrek Sapma, Bagımsız Örneklemli t- Testi, Korelasyon, Tek Yönlü Varyans Analizi, ANOVA kullanılmıs; ki Yönlü t- Testine göre p < 0.05 anlamlılık düzeyinde degerlendirilmistir. Frekans Dagılımı, Yüzde, Aritmetik Ortalama, Standart Sapmaları da hesaplanmıstır. Arastırma sonucunda 20 ? 24 yas arası üniversite ögrencilerinin nevrotisizm puanlarına göre degerlerinin degistigi bulunmustur. 20 ? 24 yas arası üniversite ögrencilerinin nevrotisizm düzeyi ile dini degeri arasında nevrotisizm düzeyi yüksek olanın lehine anlamlı fark vardır. Nevrotisizm düzeyi düsük kızlarda estetik, erkeklerde de politik degere verilen önem yüksektir. Nevrotisizm düzeyi yüksek olan kız ve erkeklerin degerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıstır. 20 ? 24 yas arası erkek ögrencilerde ekonomik, kızlarda estetik deger ilk sırada gelmektedir.Mimarlık, Hukuk, ktisadi ve dari Bilimler Fakültelerinde estetik deger yüksektir, en düsük estetik deger Mühendislik Fakültesindedir. Sosyal deger Fen-Edebiyat, Hukuk Fakültelerinde yüksek; Mühendislik, ktisadi ve dari Bilimler Fakültelerinde düsüktür. 20 ? 24 yas arası kız üniversite ögrencilerinin nevrotisizm düzeyleri ile degerleri arasında bir iliski var iken, erkek üniversite ögrencilerinin nevrotisizm düzeyleri ile degerleri arasında anlamlı bir iliski bulunmamıstır.
Özet (Çeviri)
In this work the values of the university students and the neurotic students between 20 ? 24 ages, are compared. Example group is consisting of 121 female and 83 male; 204 university students in Istanbul between 20 ? 24 ages. The Form of Demographic Information, Eysenck Personality Questionnaire, Values Inventory were applied. In analyzing the data Quarterly Deviation, Independent Samples t-Test, Correlation Analysis, ANOVA were used; according to Two-Way t-Test at p < 0.05 significance level. Frequency, Percentage, Mean, Standard Deviation were calculated. The values of the university students change according to their neuroticism levels. There is meaningful difference between the religious value and the neuroticism score on the side of higher neuroticism. The esthetical is the highest value of the girls and the political is the highest value of the boys whose neuroticism score is lower. There is no meaningful difference between the values of girls and boys whose neuroticism scores are higher. The economical value takes the first place for the boys and the esthetical takes the first place for the girls.The esthetical is higher in The Faculties of Architecture, Law, Economics and Administrative Sciences; it is the lowest value in The Faculty of Engineering. Social value is higher in The Faculties of Arts and Sciences, Law although it is lower in The Faculties of Engineering, Economics and Administrative Sciences. There is a correlation between the neuroticism level and the values of the girls; there is no meaningful correlation between the neuroticism level and the values of the boys.