Nietzsche and Foucault on the relation between knowledge and power
Nietzsche ve Foucault'da bilgi-iktidar ilişkisi
  1. Tez No: 594240
  2. Yazar: NECDET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tezde Nietzsche ve Foucault'nun bilgi ve iktidar ilişkisi bağlamındaki görüşleri, bu iki düşünürün farklı amaçlar için farklı avantajlara ve dezavantajlara sahip olduğunu göstermek amacıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmayla bahsi geçen iki düşünürün birbirleriyle olan eleştirel bir diyaloğunun bize felsefi ve politik kapılar açması hedeflenmiştir. Özetle, bu tezde, Nietzsche ve Foucault'nun bilgi-iktidar ilişkisi bağlamındaki görüşleri birbirini tamamlayıcı bir şekilde okunmuş ve bu okumanın felsefi ve politik sonuçlarının bizi nereye götürdüğü tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Nietzschean and the Foucauldian ideas concerning the relation between knowledge and power, in order to show that the philosophies in question have different advantages and disadvantages for different purposes. This means that new philosophical and political doors may be opened for us with the critical dialogue of the thoughts of these thinkers. In this thesis, by reading Nietzsche and Foucault as complementary to one another, I quest for the philosophical and political results of such a dialogue.