KOBİ'lere yönelik performans değerlendirme aracı geliştirilmesi: KOBİGEN
Development of an sme performance evaluation tool: KOBIGEN(SMEGON)
  1. Tez No: 594247
  2. Yazar: AHMET BAYBARS SOYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tüm işletmeler gibi KOBİ'ler de stratejilerini belirleyip, geleceğe yönelik kararlarını alabilmek için sürekli olarak performanslarını ölçmek zorundadırlar. Bununla birlikte, KOBİ'lerin performansını ölçmeye yönelik özel olarak geliştirilmiş bir ölçüm aracının bulunmadığı, bunun yerine ya büyük işletmeler için hazırlanmış ve KOBİ'lere uyum sağlamayan performans ölçüm araçlarının kullanıldığı veya bütün yerine sadece 'KOBİ'nin kurumsallaşması', 'KOBİ'nin üretim performansı' gibi tek bir detay alana odaklanan ölçümler yapıldığı görülmüştür. Bu tespitin bir sonucu olarak 'KOBİ'lere yönelik bir performans değerlendirme aracı geliştirilmesi amacıyla bu tezde 'KOBİGEN Performans Değerlendirme Aracı' çalışması yapılmıştır. KOBİGEN Performans Değerlendirme Aracı, araştırmacı tarafından farklı sektörlerde ve lokasyonlarda bulunan KOBİ'lerden elde edilen veriler kullanılarak yapılmış ve daha önce hiç kullanılmamış bir ölçme aracıdır. 2 Fazlı bir uygulama sonucunda geliştirilmiştir. Yeni bir ölçeğin geçerlilik ve güvenirliliğiyle ilgili kantitatif testler uygulanmış ve olumlu sonuçlanmıştır. KOBİGEN Aracı'nda 4 ayrı bileşen ve bileşenlerin altında üçer tane olmak üzere 12 boyut yer almıştır. 12 boyutun değerlendirilmesi amacıyla KOBİGEN Aracı'ı boyutlar altında toplamda 29 ifadeden oluşmuştur. Bu dört bileşen: Finans, Pazarlama, Üretim ve Yönetim olarak başlıklandırılmıştır. Bahsi geçen 12 boyut ise: Yönetim Performansı Boyutları: Kurumsallaşma, Stratejik Yönetim ve İnsan Kaynakları; Finans Performansı Boyutları: Yabancı Kaynaklara Erişim, Karlılık ve Büyüme; Üretim Performansı Boyutları: Kalite, Yenilikçilik ve Verimlilik; Son olarak, Pazarlama Performansı Boyutları: Markalaşma, Pazar Konumu ve Satış Boyutu olarak KOBİGEN Performans Aracı'nı oluşturmuştur
Özet (Çeviri)
Like all businesses, SMEs must constantly measure their performance in order to determine their strategies and make future decisions. However, there is no specially developed measurement tool for measuring the performance of SMEs. Instead, it was observed that performance measurement tools, which were prepared for large enterprises and did not comply with SMEs, were used, or instead of measuring the whole of the SME, measurements were focused on a single detail area such as 'SME's institutionalization' or 'SME's production performance' As a result of this actualization, 'SMEGON Performance Evaluation Tool' was carried out in this thesis in order to develop a performance evaluation tool for SMEs. The SMEGON Performance Assessment Tool is a measurement tool that has been made by the researcher using data obtained from SMEs in different sectors and locations and has never been used before. Developed as a result of 2-phase application. Quantitative tests on the validity and reliability of a new scale were performed and proved positive. The SMEGON Tool has 4 separate components and 12 dimensions, three of which are under each of the components. In order to evaluate the 12 dimensions, the SMEGON Tool consisted of 29 expressions under the dimensions. These four components are: Finance, Marketing, Production and Management. These 12 dimensions are: Dimensions of Management Performance: Institutionalization, Strategic Management and Human Resources; Dimensions of Financial Performance: Access to Foreign Resources, Profitability and Growth; Dimensions of Production Performance: Quality, Innovation and Productivity; Finally, the Marketing Performance Dimensions: Branding, Market Position and Sales have created the SMEGON Performance Tool.