L'etude de la memoire dans Pour Que Tu Ne Te Perdes Pas Dans Le Quartier de Patrick Modiano
Patrick Modiano'nun Pour Que Tu Ne Te Perdes Pas Dans Le Quartier romanının bellek çözümlemesi
- Tez No: 594248
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Patrick Modiano'nun 2014 yılında yayımlanan romanının bellek çözümlemesinin yapılması amaçlanmaktadır. İncelememizde, önce belleğin genel bir tanımlamasını sonra da farklı boyutlardaki yansımalarını göstermeyi hedeflemekteyiz. Maurice Halbwachs'in bellek üzerinde yaptığı çalışmalardan yola çıkarak, romanımızın kolektif bellek ve kişisel bellek olarak iki bölümde inceledikten sonra, karakterlerin olay, yer ve zaman öğelerinin nasıl bir geçmiş sorunsalının içinde bulunduğunu ortaya çıkaracak ipuçlarını irdelemekteyiz. Böylece, toplumun bir geçmiş sorunu olduğunu vurgulayarak bunun bir unutma eylemi olduğunu ve daha sonrasında farklı ipuçları ve olaylar neticesinde istemsiz bir şekilde belleğin devreye girdiğine tanık olmaktayız. Çalışmamızda, metin içerisinde bulunan ana karakter Jean Daragane'nin geçmişiyle ilgili ortaya çıkan ve çıkarmaktan kaçındığı anıların, olaylar neticesinde geriye dönüş tekniğiyle nasıl anlatıya dönüştüğünü göstereceğiz. Anlatı boyunca, Daragane karakterinin de bir kimlik arayışında olduğunu ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the memory of Patrick Modiano's novel published in 2014 is aimed at. In our review, we aim to show the transfer of memory from a general framework to different dimensions. Based on the work of Maurice Halbwachs on memory, we would like to explore two parts of our memory: collective memory and personal memory. We will also emphasize that society is a past problem, and that this is a forgetting action, and then, through different clues and events, involuntary memory comes into play. In our study, we can see that the memories of our main character Jean Daragane, which was in the text, avoided to take off and reflected on the past as a result of the events. On the return of the novel, we aim to show that our character is in search of an identity.