Taksi ve Çin dama düzlemlerinde fermat noktası üzerine
On fermat point in Taxicab and Chinese checkers planes
  1. Tez No: 594257
  2. Yazar: BARIŞ TÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Öklid, Taksi ve Çin dama düzlemlerinde bir üçgende Fermat noktası incelenmiştir. Öklidyen olmayan düzlem geometrilerde temel kavramlar verilmiştir. Öklid, Taksi ve Çin daması metrikleri ile donatılmış düzlemlerde bir üçgenin Fermat noktası ile ilgili özellikler incelenmiş ve örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, Fermat point in the triangle in the Euclidean, taxicab and Chinese checkers planes is examined. Basic concepts are given in non-Euclidean plane geometries. The properties related to Fermat point of a triangle in the planes equipped with Euclidian, taxi and Chinese checkers metrics are examined and examples are presented