A variance analysis of the PHD and k-PHD single-tone frequency estimators: Random phase case
PHD ve k-PHD tek-ton frekans kestiricilerinin bir değişinti analizi: Rasgele faz durumu
  1. Tez No: 594282
  2. Yazar: KEYTA BETOFE MBOYO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN DİLAVEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İyi bilinen Pisarenko harmonik ayrışım (PHD) metodunun bir genelleştirilmesi olan k-PHD metodu gürültü içindeki bir reel rasgele fazlı sinüsün frekans kestirimi için ele alınmıştır. Basit bir değişinti analiz tekniği kullanılarak, k-PHD frekans değişintisinin bir kesin ifadesi çıkarılmıştır. Yeteri kadar geniş veri uzunlukları ve yüksek işaret gürültü oranları için bir yaklaşık k-PHD değişinti formülü de verilmektedir. Kuramsal sonuçları teyit eden bilgisayar benzetimleri dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The well-known Pisarenko harmonic decomposition (PHD) method and the k-PHD method, which is a generalization of the PHD method, are considered for frequency estimation of a single real random-phased sinusoid in noise. With the use of a simple variance analysis technique, exact expressions of the PHD and k-PHD variances of frequency are derived. Approximate PHD and k-PHD variance formulas which are valid for sufficiently large data lengths and high signal-to-noise ratios are also given. Computer simulations are included to corroborate the theoretical developments.