Biharmonik dönüşümler
Biharmonic maps
- Tez No: 594287
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde bu çalışmanın sonraki bölümlerinde kullanılan tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde konneksiyonlar işlendi. Dördüncü bölüm iki Riemann manifold arasında tanımlı harmonik ve biharmonik dönüşümlere ayrılmıştır. Beşinci bölümde biharmonik olma denklemi kullanılarakpozitif Ricci eğriliğe sahip olmayan bir Riemann manifoldda ∫_M▒〖‖H‖^2 v_g
Özet (Çeviri)
In this thesis,there are five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. Second chapter contains some well-known definitions and results which will be used in other chapters. Connections are studied in the third chapter. Harmonic and biharmonic maps between two Riemannian manifolds are introduced in section four. In section five, using the biharmonicity equation, it is found that a biharmonic hypersurface which has ∫_M▒〖‖H‖^2 v_g