Denizli ili için heyelan duyarlılık haritalarının oluşturulması
Preparation of landslide susceptibility maps for Denizli city
  1. Tez No: 594286
  2. Yazar: MURAT DURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER BERAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizli ili idari sınırları içindeki alan için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında, Frekans Oranı (FO), Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) yöntemleri kullanılarak heyelan duyarlılık haritaları oluşturulmuştur. 25 metre çözünürlükte sayısal yükseklik modeli oluşturularak, modelden elde edilen, yamaç eğimi, yamaç yönelimi, plan ve profil yamaç eğriselliği, topoğrafik nemlilik indeksi, akarsu aşındırma gücü indeksi, drenaj yoğunluğu, drenaja yakınlık, LS faktör parametre haritaları ile litoloji ve arazi kullanımı parametreleri yöntemlerde girdi olarak kullanılmıştır. 647 heyelan bilgisi içeren MTA tarafından üretilmiş olan heyelan envanteri haritasından yöntemlerin uygulanmasında yararlanılmıştır. Her yöntem ile oluşturulan heyelan duyarlılık indeks haritaları eşit aralık ve doğal kırılım yöntemleri ile sınıflandırılarak Denizli ilinin çok düşük, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek duyarlılık sınıflarını gösteren 6 farklı heyelan duyarlılık haritaları oluşturulmuştur. Oluşturulan heyelan duyarlılık haritalarının ROC eğrileri çizilerek eğri altında kalan alanlar (AUC) değerlendirilmiş ve mevcut heyelanlarla çakıştırılarak doğrulukları sınanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ROC ve AUC değerleri FO, YSA ve AHP analizleri için birbirine oldukça yakın ve sırasıyla 0.81, 0.81 ve 0.76 olarak elde edilmiştir. Tez kapsamında 12134 km2'lik büyük bir alan analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Denizli ili sınırları içerisinde Babadağ, Çameli ve Honaz bölgelerinin heyelan duyarlılığı açısından çok yüksek hassasiyete sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, landslide susceptibility maps were prepared for the Denizli city by using Frequency Ratio (FR), Analytic Hierarchy Process (AHP) and Artificial Neural Networks (ANN) methods in Geographical Information Systems (GIS). Slope inclination, slope orientation, plan and profile slope curvature, topographic moisture index, stream erosion index, drainage density, proximity to drainage, LS factor parameter maps, lithology and land use parameters were used as input parameters which were obtained by constructing a digital elevation model with a resolution of 25 meters. The landslide inventory map produced by MTA, which contains 647 landslide information, was utilized in the application of the methods. The landslide susceptibility maps created by each method were classified with equal spacing and natural breaks methods and 6 different landslide susceptibility maps for Denizli province consisted of very low, low, medium, high and very high susceptibility classes were created. ROC curves of the landslide susceptibility maps were drawn and the areas under the curve (AUC) were evaluated and their accuracy was tested by overlapping with the existing landslides. According to the results, the ROC and AUC values were found very close to each other and for FR, ANN and AHP analysis methods 0.81, 0.81 and 0.76 values were obtained respectively. A very large area of 12134 km2 was analyzed within the scope of the thesis. According to the obtained results, Babadağ, Çameli and Honaz regions within Denizli province have very high sensitivity in terms of landslide susceptibility.