Genelleştirilmiş biharmonik Riemann submersiyonları
Generalized biharmonic Riemannian submersions
  1. Tez No: 720259
  2. Yazar: CELAL ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELCEN YÜKSEL PERKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olarak düzenlenmiş ve Riemann submersiyonlar, harmonik dönüşümler, biharmonik dönüşümler ve bu dönüşümlerin genelleştirilmelerinin ortaya çıkışı ve gelişimi ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, çalışmanın amacına uygun olarak literatür özetine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, kısaca bu çalışmada kullanılan materyal ve yöntemden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, Riemann manifoldları, vektör demetleri ve distribüsyonlarla ilgili bazı temel bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölümde, Riemann submersiyonlar, temel tensör alanları, temel tensör alanlarının kovaryant türevleri ve eğrilikler ele alınmıştır. Altıncı bölümde, harmonik dönüşümler, biharmonik dönüşümler, 𝑓-harmonik dönüşümler, 𝑓-biharmonik dönüşümler ve bi-𝑓-harmonik dönüşümler tanımlanarak temel özellikleri verilmiştir. Tezin özgün sonuçlarını içeren yedinci bölümde, 3-boyutlu Riemann manifoldundan tanımlanan bir Riemann submersiyonun, 𝑓-biharmonik dönüşüm ve bi-𝑓-harmonik dönüşüm olması için gerek ve yeter şartlar araştırılarak orijinal geometrik karakterizasyonlara ulaşılmıştır. Tezin son bölümü ise sonuçlar ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of eight chapters. In the first chapter, which is organized as an introduction chapter, information about the emergence and development of Riemann submersions, harmonic maps, biharmonic maps and the generalizations of these maps are presented. In the second chapter, a literature summary is given according to the purpose of the study. In the third chapter, the material and method in this thesis are briefly mentioned. In the fourth chapter, some basic definitions about Riemannian manifolds, vector bundles and distributions are given. In the fifth chapter, Riemann submersions, principal tensor fields, covariant derivatives of principal tensor fields and curvatures are discussed. In the sixth chapter, harmonic maps, biharmonic maps, 𝑓-harmonic maps, 𝑓-biharmonic maps and bi-f-harmonic maps are defined and their basic properties are given. In the seventh chapter, which contains the original results of the thesis, the necessary and sufficient conditions for a Riemann submersion defined from a 3-dimensional Riemann manifold to be f-biharmonic map and bi-f-harmonic map are investigated and the original geometric characterizations are obtained. The last section is devoted to conclusions and recommendations.