Küçük çocuklar için büyük matematik (Big Math For Little Kids) eğitim programının 36-48 aylık çocukların matematik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of Big Math For Little Kids Program's effect on 36-48 month old children's mathematical skills
  1. Tez No: 594303
  2. Yazar: YASEMİN YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Küçük Çocuklar İçin Büyük Matematik Eğitim Programı - KÇBMEP (Big Math For Little Kids)'nın 36-48 aylık çocukların matematik becerisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde Milli Eğitime bağlı iki farklı okul öncesi eğitim kurumundaki 36-48 aylık, normal gelişim gösteren çocuklar katılmışlardır. Araştırmada 15'i deney grubu, 15'i ise kontrol grubuna atanmış 30 çocukla çalışılmıştır. Bu araştırmanın bağımsız değişkeni 36-48 aylık okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuklara verilen Big Math for Little Kids (Küçük Çocuklara Büyük Matematik) isimli matematik eğitim programıdır. Bağımlı değişkeni ise matematik becerileridir. Araştırma bağımsız değişkenin bağımlı değişkeni etkileyip etkilemediğini ortaya koyacak şekilde desenlenmiştir. Bu araştırmada yarı deneysel modellerden eşitlenmemiş kontrol gruplu model ile çalışılmıştır. Çalışmanın başında hem kontrol grubuna hem de deney grubuna öntest olarak Tema 3-A Matematik Yetenek Testi uygulanmıştır. Deney grubunu oluşturan çocuklara verilen 16 haftalık eğitimin ardından hem deney hem de kontrol grubuna sontest olarak TEMA 3-B Matematik Yetenek Testi uygulanmıştır. Araştırmada izleme testi olarak TEMA 3-A Matematik Yetenek Testi ise sontest uygulamasının ardından bir ay sonra deney grubunu oluşturan çocuklara uygulanmıştır. Elde edilen veriler nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the Big Math For Little Kids Program on 36-48 months old children in term of gaining mathematical ability. The study included 36-48 months-old children who are normally developing and attending to two different kindergartens in the province of Konya during the 2017-2018 academic year. The study group consisted of 30 children (15 of them in experimental group and 15 in the control group). The independent variable of this research is the mathematics education program named as“Big Math for Little Kids”and the dependent variable is children's mathematical skills. The study was designed to demonstrate whether the independent variable affects the dependent variable. In this study, an unequalized control group model of experimental models was performed. At the beginning of the study, TEMA 3-A Math Ability Test was applied to both the control and experimental groups in order to obtain pretest scores. Following the 16-week-training, TEMA 3-B was applied to children who formed both the experimental and the control groups in order to obtain posttest results. The follow-up test was applied to children who formed the experimental group one month after the post-test. The data were analyzed by Mann-Whitney U and Wilcoxon tests.