Bilim şenliklerinin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisi, motivasyon, fen bilimleri dersi ve bilime yönelik tutumlarına etkisi
The effect of science fairs on the 8th grade students' problem solving skills, motivation, attitudes towards science courses and science
  1. Tez No: 594302
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma bilim şenliklerinin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisine, fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına, fen dersine ve bilime yönelik tutumlarına nasıl bir etkisi olduğunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma yarı deneysel yöntem, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2016- 2017 eğitim-öğretim yılında Ankara ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri üzerinde 18 haftalık bir deneysel işlem süresinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda 31, deney grubunda 29 olmak üzere 60 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri“Problem Çözme Beceri Ölçeği”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”,“Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Bilime Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler Bağımsız Gruplar İçin t-Testi ve Bağımlı Gruplar için t-Testi analizleriyle çözümlenmiştir Araştırmanın deneysel işlem süreci kontrol ve deney grubunda araştırmacı tarafından yapılmıştır. Kontrol grubunda deneysel bir uygulama yapılmamıştır. Fen bilimleri dersi öğretim programı temel alınarak öğrenci merkezli öğretim gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda da kontrol grubunda olduğu gibi fen bilimleri dersi öğretim programı temel alınarak öğretim yapılırken, bilim şenliği çalışmalarına yer verilmiştir. 18 haftalık bilim şenliği hazırlık çalışmaları sonunda, öğrenciler tarafından hazırlanan projeler ve etkinlikler ziyaretçilere bir gün boyunca sunulmuştur. Araştırmada bilim şenliği çalışmalarına katılan deney grubundaki öğrencilerin problem çözme becerilerinin, fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının, fen dersine yönelik tutumlarının ve bilime yönelik tutumlarının anlamlı seviyede arttığı, kontrol grubu öğrencilerinin problem çözme becerisi, motivasyon ve tutumlarında ise anlamlı bir gelişim gerçekleşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca dayanarak fen öğretim sürecinde bilim şenlikleri gibi bilimsel etkinliklere de yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of science fairs on 8th grade students' problem solving skills, motivation towards learning science, attitudes towards science course and science. The research was carried out using quasi-experimental method, pre-test and post-test control group experimental design. The study was carried out during eighteenth weeks experimental process for eighth grade students in a public secondary school in Ankara in the 2016-2017 academic year. The study group consisted of 60 students, 31 of them in the control group and 29 in the experimental group. The research data were collected with“Problem Solving Skill Scale”,“Attitude Scale Towards Science”“Attitude Scale Towards Science Course”and“Motivation Scale For Science Learning”. Data were analyzed by t-Test for Independent Groups and t-Test for Dependent Groups. The experimental process of the research was carried out by the researcher in the control and experimental group. Any experimental application was not performed in the control group. Based on the science curriculum, student-centered teaching was conducted. In the experimental group, as in the control group, science fairs were included while teaching science based on the curriculum. At the end of the 18-week science fairs preparation activities, the projects and activities prepared by the students were presented to the visitors for a day. In the study, it was concluded that the problem solving skills, motivation towards science learning, attitude towards science course and science increased significantly in the experimental group, the problem solving skills, motivation towards science learning and their attitude towards science course and science level of control group did not show a significant improvement. Based on this result, it may be suggested that scientific activities such as science fairs should be included in the science teaching process.