Dolaylı vergilerin tüketici tercihleri üzerindeki rolü
Role of indirectly taxes on consumer choices
- Tez No: 594308
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Vergiler tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de devletlerin kamu harcamalarının karşılanmasında en büyük finansman kaynağı olmuştur. Toplumun bir parçası olarak bireyler de neredeyse hemen her gün yaptıkları alış veriş esnasında dolaylı vergilerle karşılaşmaktadırlar. Dolaylı vergilerin alış verişe konu olan hemen hemen her türlü mal veya hizmette karşımıza çıkması bu söz konusu ürünleri tercih eden bireyleri yakından ilgilendirir hale gelmektedir. Bireylerin mal veya hizmet tercihlerinde tüketici davranışlarına etki eden unsurları dolaylı vergiler ile birlikte değerlendirdiğimizde tüketici davranışlarını diğer unsurlar ile beraber etkilediği gözlemlenmektedir. Bu nedenle bireylerin tüketim tercihlerinde dolaylı vergilerin ne ölçüde etkili olduğu ve tüketim tercihlerini ne yönde etkilediğinin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda tüketici davranışları konusu genel hatlarıyla ifade edilmiş ve vergi kavramına ilişkin başlıca unsurlar açıklanmıştır. Çalışmanın alan araştırması bölümünde, dolaylı vergilerin tüketici tercihleri üzerindeki rolünün ne olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sırasında kolayda örneklem yöntemi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara, katılımcıların demografik özelliklerini içeren sorular ile beraber belirli mal veya hizmetlerde dolaylı vergilerin artması veya azalması durumunda tercihlerinin ne olacağına ilişkin sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların verdikleri yanıtlar SPSS 22 programında analiz edilmiş ve genellikle tüketicilerin dolaylı vergilerin kararlarını etkilemeyecek veya minimum düzeyde etkileyecek alternatifleri tercih edecekleri sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, taxes are biggest ezhequer to supply public ezpenditures for states as being throughout history. İndividuals, as a part of puclic, exposed to indirectly taxes during shopping almost everyday. Exposing with indirectly taxes almost for all goods and services in all shopping, interests particularly people who is prefering goods and services. When we think the factors, whicih are effecting on consumer behaviors, with indirectly taxes in the choices of individual's good and servicc, observed that indirectly taxes effect on consumer behaviours with other factors. Thus, it is important to determine indirectly taxes to what extent and how degree effect on individuals choices. The topics that consumer behaviours and taxes role are explained basicly on this thesis. İt is aimed to determine that is indirectly taxes role on consumers choices in the part of survey of this thesis. Convenience sampling method is applied to survey part. İt is asked to attendans in his survey that demographic informations and in the event indirectly taxes increased or decreased what will be their choices. The answers given by attendans was analiysed by spss 22 programme, observed that generally consumers prefers alternatives that doesnt effect on their choices or effect on minimum.