Endüstri 4.0'a geçişte insan kaynakları yönetimi için örgüt tasarımı
Organizational design for human resource management in the transition to industry 4.0
  1. Tez No: 594338
  2. Yazar: OKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küresel rekabetin kızıştığı günümüzde Endüstri 4.0, ileri teknoloji kullanımının kazanımlarıyla, bilindik tüm sınırların değersizleştiği yeni bir dünyayı şekillendirmeyi vadeden, fütüristik bir kavramdır. Teknolojik imalat sistemleri ile üretim esnekliği, toplu kişiselleştirme, yüksek kalite ve verim konularında çığır açacağı görülen Endüstri 4.0“Akıllı Üretim Sistemini”hedefleyen bir sanayi devrimidir. Bu sistem, entelektüel sermayenin katkısıyla işletmelere, küresel rekabette düşük maliyet, yüksek kalite ve verim ile müşteri memnuniyeti vadetmektedir. Endüstri 4.0'ın yaygınlaşmasıyla küresel rekabetle başa çıkmak, işletmeler için gün geçtikçe zorlaşacaktır. Rekabetin sadece üretim teknolojisine yapılan yatırımlarla sağlanamayacağı, işletmelerin rakiplerine göre çok daha kaliteli ürünleri çok daha düşük maliyetle, en kısa sürede müşterilerine ulaştırması gerekecektir. Bunun sağlanması için ise işletmelerin benzersiz bir rekabet avantajı sağlayabileceği kaynaklar geliştirmesi gerekecektir. İşletmelerin benzersiz rekabet avantajı sağlayacak kaynağı entelektüel sermayesidir. Entelektüel sermayesinin en önemli parçası ise insan kaynağıdır. İşletmenin insan kaynağı, faaliyetleri hedef odaklı tasarlanan, yürütülen ve yönetilen insan topluluklarının bir araya gelmesiyle örgütlerin oluşmasına vesile olur. Bu minvalde Endüstri 4.0'a geçişte işletmeler için en önemli kriterlerden biri, örgütün işletme stratejisine uyumlu şekilde tasarlanmasıdır. Bu çalışmada Endüstri 4.0, insan kaynakları yönetimi ve örgüt tasarımı bölümler halinde irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmelere istinaden Endüstri 4.0 konseptine göre örgüt stratejisinin uyum çerçevesinde değerlendirilerek, örgüt yapısının rasyonel, iletişimsel veya pragmatik bakış açısına göre belirlenerek, faz model metodu yardımıyla tasarlanmasının, Endüstri 4.0'a geçişte uyumlu örgüt yapısına ulaşmak için uygun bir yol olacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world where global competition is escalating, Industry 4.0 is a futuristic concept that promises to shape a new world in which all known boundaries are devalued by the gains of advanced technology. It is an industrial revolution aimed at the Industry 4.0 "Intelligent Production System görülen which is seen as a pioneer in terms of production flexibility, collective personalization, high quality and efficiency with technological manufacturing systems. With the contribution of intellectual capital, this system promises enterprises with low cost, high quality and efficiency and customer satisfaction in global competition. With the expansion of Industry 4.0, it will become increasingly difficult for businesses to cope with global competition. The competition cannot be achieved only through investments in production technology, enterprises will have to deliver much higher quality products to their customers as soon as possible with much lower cost than their competitors. In order to achieve this, enterprises will have to develop resources in which they can provide a unique competitive advantage. Intellectual capital is the source of businesses that will provide a unique competitive advantage. The most important part of his intellectual capital is human resources. The human resource of the enterprise is conducive to the formation of organizations by gathering the human communities whose activities are designed, executed and managed in a targeted manner. In this respect, one of the most important criteria for enterprises in the transition to Industry 4.0 is the design of the organization in accordance with the business strategy. In this study, Industry 4.0, human resource management and organization design are examined in chapters. Based on the evaluations made, it was predicted that the organization strategy should be evaluated in accordance with the Industry 4.0 concept within the framework of compliance, and that the organizational structure would be determined from the rational, communicative or pragmatic point of view and that it would be an appropriate way to reach the harmonious organizational structure in the transition to Industry 4.0.