Dönüşümcü liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide kişi-örgüt uyumunun rolü
The role of person-organization fit between the relationship of transformational leadership and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 594352
  2. Yazar: EMRAH ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı dönüşümcü liderlik davranışı ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi, bu ilişkide kişi-örgüt uyumunun etkisinin bulunup bulunmadığını ve araştırma konusu değişkenler arasındaki etkileşimin muhtemel neticelerini ortaya koyabilmektir. Bu amaçla her değişken tek boyutta incelenmiştir. Çalışma Ankara'da faaliyet gösteren 148 çalışanı bulunan özel bir firmadaki 111 katılımcı ile yürütülmüştür. Modelde yer alan değişkenler arasındaki etkileri belirlemek için yapısal eşitlik modellemesi oluşturulmuş ve yol analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kişi-örgüt uyumunun dönüşümcü liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide kısmı aracılık rolüne sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca değişkenler arası ilişkilerin yüksek düzeyde olduğu görülmüş; dönüşümcü liderliğin kişi-örgüt uyumu ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde, kişi-örgüt uyumunun da örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.Bununla birlikte dönüşümcü liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde kişi-örgüt uyumu üzerinden dolaylı etkisi tespit edilmiştir Anahtar Sözcükler Dönüşümcü Liderlik, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı, Kişi-Örgüt Uyumu, Aracılık
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out possible outcomes of interaction between variables and whether the effect of person-organization fit on the relationship between transformational leadership and organizational citizenship behavior. With this purpose, each variable was examined in one dimension. The study was conducted with 111 employees working for private company which has 148 employees in Ankara. The structural equation model was set and path analysis was conducted to determine effects between variables in the model. Research findings has indicated that person-organization fit has partial moderating effect on the relationship between transformational leadership and organizational citizenship behavior. Also, it has been found that transformational leadership has indirect effect on organizational citizenship behavior via person-organization fit. Besides it has been found that variables have high level correlation. It has been identified that transformational leadership has positive effect on person-organization fit and organizational citizenship behavior; person-organization fit has positive effect on organizational citizenship behavior Keywords Transformational Leadership, Organizational Citizenship Behavior, Person-Organization Fit, Moderation