Stres üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınların yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
İnvesti̇gati̇on of the li̇fe behavi̇or of women wi̇th and wi̇thout stress uri̇nary i̇nconti̇nence
  1. Tez No: 594364
  2. Yazar: GİZEM ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, stres üriner inkontinansı olan ve olmayan kadınların yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi, karşılaştırılması ve yaşam biçimi davranışlarının stres üriner inkontinans üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Mart-Nisan 2019 tarihleri arasında, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş 25-50 yaş arası Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü tarafından stres üriner inkontinans tanısı konmuş 30 kadın (Çalışma grubu) ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 30 sağlıklı kadın (Kontrol grubu) olmak üzere toplam 60 kadın ile yapıldı. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kadınların demografik bilgileri ve üriner inkontinans risk faktörlerini içeren araştırmacı anket formu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II), stres üriner inkontinans ICIQ-SF (Türkçe versiyonu) anketleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Gruplar arasında eğitim düzeyi, medeni durum, menopoz, kronik hastalık varlığı, sigara kullanımı, çay ve kahve tüketimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and compare the lifestyle behaviors of women with and without stress urinary incontinence and to investigate the effects of lifestyle behaviors on stress urinary incontinence. The study was conducted between March and April 2019, 30 women (study group) who were diagnosed with stress urinary incontinence by the Department of Obstetrics and Gynecology, Memorial Şişli Hospital, 25-50 years old, who agreed to participate in the study voluntarily and 30 healthy women who met our study criteria (control group) were performed with a total of 60 women. The data were evaluated by using a questionnaire including demographic information and urinary incontinence risk factors of the women prepared by the researcher, and healthy lifestyle behaviors using the Healthy Lifestyle Behavior Scale II (SYBRS-II), stress urinary incontinence ICIQ-SF (Turkish version) questionnaires. Statistically significant difference wasn't observed between the groups in terms of education level, marital status, menopause, presence of chronic disease, smoking, tea and coffee consumption (p>0.005). Age, weight, BMI, occupation, income status, duration of marriage, number of births, type of delivery, presence of constipation, frequency of urinary tract infection, regular sporting status, sport duration, water and acid/carbonated beverage consumption were statistically significant.