Kömürün flotasyon yöntemi ile zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of enrichment of coal with flotation method
- Tez No: 594402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Sivas Gemerek ve Yozgat Sorgun linyit kömürlerinin flotasyon yöntemiyle zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Bastırıcı (Na2SiO3) miktarı, toplayıcı (gazyağı) miktarı, köpürtücü (metil izobütil karbinol, dowfroth 250, çamyağı) miktarı, pülp pH'ı, ağırlıkça katı oranı ve partikül boyutu gibi birçok proses parametresinin linyit kömürlerinin flotasyon performansı üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçlar ağırlıkça verim, yanabilir verim ve kül açısından değerlendirilmiştir. Sivas Gemerek linyiti için, optimum koşullar, 150 g/t bastırıcı (Na2SiO3) miktarı, 500 g/t toplayıcı (gazyağı) miktarı, 150 g/t köpürtücü (MIBC) miktarı, pülp pH'ı 3, katı oranı %10 (% ağırlık), flotasyon süresi 4 dakika ve partikül boyutu -500 µm olarak belirlenmiştir. Bu optimum koşullarda; linyit kömürünün kül içeriği, %44,75 ağırlıkça verim ve %47,66 yanabilir verim ile %17,43'den %12,06'ya düşürülmüştür. Yozgat Sorgun linyiti için, optimum koşullar, 750 g/t bastırıcı (Na2SiO3) miktarı, 750 g/t toplayıcı (gazyağı) miktarı, 500 g/t köpürtücü (MIBC) miktarı, pülp pH'ı 7, katı oranı %15 (% ağırlık), flotasyon süresi 5 dakika ve partikül boyutu -500 µm olarak belirlenmiştir. Bu optimum koşullarda; linyit kömürünün kül içeriği, %60,10 ağırlıkça verim ve %63,85 yanabilir verim ile %38,66'dan %34,83'e düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, enrichment of lignite coals which were obtained from Sivas Gemerek (in Turkey) and Yozgat Sorgun (in Turkey) with flotation were investigated. The effects of many process parameters such as depressant (Na2SiO3) amount, collector (kerosene) amount, frother (methyl isobutyl carbinol, dowfroth 250, pine oil) amount, pulp pH, solid ratio (weight %) and particle size were investigated on lignite coals flotation performance and the results were analyzed on terms of yield, combustible recovery and ash values. For Sivas Gemerek lignite; the optimum conditions were determined to be 150 g/t of depressant (Na2SiO3) amount, 500 g/t of collector (kerosene) amount, 150 g/t of frother (MIBC) amount, pulp pH of 3, solid ratio of 10% (weight %), flotation time of 4 minute and particle size of -500 µm. Under these optimum conditions, the ash content of lignite coal was reduced from 17,43% to 12,06%, at a yield and combustible recovery of 44,75% and 47,66%, respectively. For Yozgat Sorgun lignite; the optimum conditions were determined to be 750 g/t of depressant (Na2SiO3) amount, 750 g/t of collector (kerosene) amount, 500 g/t of frother (MIBC) amount, pulp pH of 7, solid ratio of 15% (weight %), flotation time of 5 minute and particle size of -500 µm. Under these optimum conditions, the ash content of lignite coal was reduced from 38,66% to 34,83%, at a yield and combustible recovery of 60,10% and 63,85%, respectively.