Çalışanların örgütsel bağlılığı ile işi erteleme davranışı arasındaki ilişki
The relationship between employees' procrastination at workplace and the organizational commitment
  1. Tez No: 594404
  2. Yazar: MERVE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada çalışanların örgütsel bağlılığı ile işi erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışma 4 ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde erteleme davranışı kavramı, ikinci bölümde işi erteleme davranışı kavramı ve üçüncü bölümde örgütsel bağlılık ile ilişkili alanyazın taraması yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son kısmında ise çalışanların örgütsel bağlılığı ile işi erteleme davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılmış araştırma ve sonuçlar yer almaktadır. Çalışmanın evreni İstanbul ilinde bulunan işletmelerde 244 beyaz yaka olarak çalışan bireylerdir. Uygulamada çalışanların demografik bilgilerini içeren 6 soru, işi erteleme davranışının meydana gelmesini belirlemeye yönelik 16 soru, örgüte bağlılık için ise 19 soruluk toplam 41 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırma verileri anketle, katılımcıların masaüstü ve dizüstü bilgisayar veya tablet veya mobil cihazları yardımı ile google.docs üzerinden online ortamda cevap vermeleri ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizler için güvenirlik analizi, faktör analizi ile ilişki (korelasyon) analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Son olarak ise elde edilen bulgular incelenmiş, sonuç ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between employee' procrastination in workplace and the organizational commitment. The study consists of 4 main parts. A literature review about in the first part, the concept of procrastination behavior, in the second section, the concept of procrastination behavior at work and in the third section, organizational commitment were conducted. In the fourth part of the study, there are researches and results made to determine the relationship between employees' organizational commitment and procrastination behavior at work. The universe of the study is 244 white collar workers in the business located in the province of Istanbul. The survey consists of 6 questions including demographic information of the employees, 16 questions about determining the procrastination behavior at workplace, and 19 questions about the organization commitment, a total of 41 questions. The survey data were obtained by questionnaires that answered online through google.docs with the help of desktop and laptop or tablet or mobile devices. The data collected within the scope of the study were analyzed by SPSS statistical program. Statistical analyzes such as reliability analysis, factor analysis and correlation analysis were used for analysis. Finally, the findings were examined and the results and recommendations are presented.