Yeni büyükşehir düzenlemelerinin köylere sosyo-ekonomik yansıması: Şanlıurfa örneği
Socio-economic reflection of new metropolitan municipality regulations on villages: Sanlıurfa sample
  1. Tez No: 594423
  2. Yazar: ÇİĞDEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geçmişten günümüze insan yaşamını etkileyen en önemli parçalardan biri de siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gündelik hayata fazlası ile nüfuz eden yerel yönetimler olgusudur. Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe artan nüfusla ve küreselleşmenin etkisi ile yere yönetimlerin önemini arttırmıştır. Bu sebeple Avrupa Birliği tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı yerel yönetim birimleri açısından hayati önem arz etmektedir. Bu şart sonrasında ülkemizde merkezin taşraya bakış açısında yönetim açısından olumlu gelişmeler yaşanmıştır. 1984 yılında İstanbul'da ve Ankara'da Büyükşehir Belediyesi kurulması ile birlikte şehirlere ve taşradaki yaşayan vatandaşlara verilen hizmetin türü, kalitesi, hızı, niteliği gibi özellikleri değişmiştir. Günümüzde ise sayısı otuz olan Büyükşehir Belediyeleri bir şehrin ve özellikle kırsal kesimin ihtiyaçlarında her türlü desteği veren en önemli birim olmuştur. Faydaları olduğu kadar eleştirilere de neden olan Büyükşehir Belediyeleri her yerde hizmette aynı kaliteyi verememekte olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmamda 2012 yılı sonrası yeni büyükşehir düzenlemelerinin Şanlıurfa kırsalındaki mahalleye çevrilmiş olan köylerine sosyal ve ekonomik açıdan yansımaları araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara ilişkin çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most vital parts affecting human life from the past to the present is the phenomenon of local governments that have permeated with daily, political, social, cultural and economic aspects. With the increasing population and the impact of globalization in the world and in our country, it has increased the importance of local governments. For this reason, the European Charter of Local Self-Government prepared by the European Union supply vital importance for local government units. Following this condition, positive developments have been experienced at center's viewpoint to the province in terms of management in our country. With the establishment of the Metropolitan Municipality in 1984 in Istanbul and Ankara, the characteristics, quality, speed and quality of the services provided to the cities and the citizens living in the provinces changed. Nowadays, thirty Metropolitan Municipalities have been the most important unit providing all kinds of support for the needs of a city and especially rural areas. It is known that metropolitan municipalities, which cause criticism as well as benefits, cannot provide the same quality in service everywhere. In this thesis, the social and economic reflections of the new metropolitan regulations after 2012 on the villages converted to the neighborhood in Şanlıurfa were investigated. It was tried to present solutions for the findings.