Örgütsel destek ve psikolojik sahipliğin iş sonuçlarına etkisi; Belediye çalışanları üzerine bir araştırma
The impact of organizational support and psychological ownership on business results, A research on municipal employees
  1. Tez No: 594422
  2. Yazar: LALE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gittikçe globalleşen günümüz dünyasında örgütler başarıda fark yaratacak unsurlar konusuna daha fazla eğilmeye başlamışlardır. Örgütlerde asıl işi yapan çalışan olduğu için çalışan davranışlarının incelenip bu yönde çalışmalar yapılması rekabet avantajı sağlayacaktır. Bilim dünyası bu konuya yönelip birçok kavram ortaya çıkarmış, bu kavramlar işletmelere yön vererek hedeflerine yönelik stratejilerinde yer almıştır. Bu araştırmada, örgütsel destek ve psikolojik sahipliğin, çalışanların iş sonuçlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde görev yapan 223 belediye personelinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı önemli yönetsel algıların bireysel performans, iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini belirlemek ve alan yazındaki boşluğu doldurmaktır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve açıklayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, Örgütsel Destek ile Bireysel Performans, İş Stresi ve İşten Ayrılma Niyeti arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde Psikolojik sahiplik ile Bireysel Performans, İşten Ayrılma Niyeti arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki varlığı tespit edilmiştir. Araştırmada Psikolojik Sahiplik ile İş Stresi arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Ayrıca bu araştırma ile ortaya çıkan sonuçlar bu konularda yapılacak yeni araştırmalara ve literatüre önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Increasingly globalized in today's world, organizations have begun to bend more about the elements that will make a difference in success.Because it is the employee who does the work in the organizations, examining the working behaviour and conducting studies in this direction will provide a competitive advantage.The world of science has turned to this issue and has uncovered many concepts, and these concepts have been involved in strategies for their objectives by guiding businesses. In this study, the impact of organizational support and psychological ownership on the work results of employees has been examined. The sample of the research consists of 223 municipal staff serving in Istanbul province. The aim of the study is to determine the impact of important managerial perceptions on individual performance, work stress and the intention of quitting and fill the gap in the field writing. The data obtained from the research have been analyzed with the SPSS program and tested with descriptive factor analysis, correlation analysis and regression analyses. Research findings show that there is a statistically significant correlation between organizational support and individual performance, work stress and intention to leave the job. Similarly, there was a statistically significant correlation between psychological ownership and individual performance, work stress and the intention to leave the job. In addition, the results of this research will contribute significantly to new research and literature on these issues.