'Everendum': National identity and Scottish independence incontemporary Scottish drama
'Sonu gelmeyen referandum': Çağdaş İskoç tiyatrosunda ulus kimliği ve İskoç bağımsızlığı
- Tez No: 594426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA ŞENLEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışması, ulus kimliğinin ve bağımsızlık fikrinin çağdaş İskoç tiyatrosunda nasıl ortaya koyulduğunu ve yeniden yapılandırıldığını incelemektedir. Bu amaçla, çalışma ulus kimliğini 'söylemsel bir yapılanma' olarak ele alarak 'modernist', bu yapılanmada ortak tarih, soy, dil, kültür ve gelenekler gibi etnik belirleyicilerin önemli bir rol oynadığını ileri sürerek de etno-sembolist bir yaklaşım benimsemektedir. Bu bağlamda 2014 İskoç Bağımsızlık Referandumu'na doğru ilerlerken atılan toplumsal ve siyasi adımlara ışık tutan 20. ve 21. yüzyıl tiyatro oyunları ve projeleri ele alınarak çağdaş İskoç tiyatrosunda ulus kimliğinin yeniden ortaya koyulması ve bağımsızlık fikrinin gelişim süreci incelenmektedir. Çalışma İskoç kimliğinin yeniden inşasında büyük rol oynayan, bağımsızlık tartışmalarının ardındaki itici güç ve özellikle milliyetçiler tarafından bağımsızlık yolunda atılan ilk adım olarak görülen tarihsel bir dönüm noktasını -İskoç Yetki Devri'ni (Scottish Devolution)- temel almıştır. Dolayısıyla, Bölüm 1'de ulus kimliğine ve bağımsızlık fikrine teorik ve tarihsel altyapı oluşturduktan sonra, bu çalışma 1979 İskoç Yeki Devri Referandumu öncesi ve sonrası, 1999 Yetki-Devri Sonrası ve İskoç Bağımsızlık Referandumu olmak üzere farklı dönemlerin tiyatro oyunlarına odaklanmaktadır. Bundan yola çıkarak yeni sosyo-politik gelişmeler ışığında Bölüm 2 İskoç ulus kimliğinin 'yeniden inşasını', Bölüm 3 ve 4 ise 'yeniden ortaya koyulması' ele alarak bağımsızlık fikrinin gelişimini izlemektedir. Bölüm 2, bu çerçevede, 1979 yılında gerçekleştirilen Yetki Devri Referandumu'nun başarısızlığından önceki ve sonraki sosyo-politik gelişmeleri ortaya koyarak referandumun ulus kimliği ve bağımsızlık fikrinin gelişimindeki etkisinin detaylı bir analizini sunar. Dolayısıyla bu bölüm, Kuzey'in Tasfiyesi'ni ele alarak Kuzey Denizi Petrolünün sömürüsüne ışık tutan John McGrath'ın The Cheviot, the Stag and the Black Black Oil (1973) oyunu ile efsanevi İskoç Kraliçesi Mary figürünü İskoç bakış açısıyla yeniden yorumlayan Liz Lochhead'in Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped Off oyununu incelemektedir.Tim Barrow'un Union (2014) oyunu yetki devri ile ayrılmış İskoç Parlamentosu 'Holyrood'un kurulmasından sonraki dönemi yansıttığı için yapısal anlamda bu çalışmanın orta noktasını oluşturmaktadır. 1707 Birleşmesini İskoç bakış açısıyla yeniden ele alan oyun bilinmeyen gerçekleri su yüzüne çıkararak milli bilinci oluşturmakla kalmaz aynı zaman güncel İskoç bağımsızlığı tartışmalarına da gönderme yapar. Son bölümde, bu çalışma çağdaş İskoç tiyatrosunun İskoç bağımsızlık referandumuna verdiği deneysel karşılıklara yönelmektedir. Alan Bissett'in bağımsızlık yanlısı oyunu The Pure, the Dead and the Brilliant (2014) İskoç Periler aracılığıyla bağımsızlığı ve mevcut siyasi durumu koruma tartışmalarını inceleyerek bağımsızlık tartışmalarına İskoç tarihinden ziyade folklorü ile renk katarak ulus kimliğini geliştirmektedir. Bölüm Theatre Uncut: İskoç Referandum Oyunları başlığı altında toplanan oyunlardan Lewis Hetherington'un The White Lightning and the Black Stag (2013) ve Davey Anderson'ın ikiz oyunları Don't Know, Don't Care ve Fear and Self-Loathing in West Lothian (2014)'ı ele almaktadır. İskoç referendum tartışmalarının alevlendiği bir dönemde kaleme alınan eserlerden Hetherington'un oyunu 2013 yılında var olan ortamı yansıtırken, 2014'de, referandumun tam eşiğinde yazılan Anderson'ın oyunları ise toplumda var olan kaygıları, ikilemleri ve görüşleri yansıtmaktadır. Son olarak, David Greig'in Twitter projesi The Yes/No Plays (2014) referandumdaki iki tarafı temsil eden Yes ve No karakterleri etrafında dönmektedir. Oyun yalnızca referandum tartışmalarına demokratik bir yaklaşım sergilemesiyle değil sosyal medyanın İskoç bağımsızlık tartışmaları üzerindeki etkisini göstermesiyle de önem teşkil etmektedir. İncelenen oyunlar ışığında, bu çalışma güncel politik olayların tiyatro oyunlarında yeniden inşa edilen 'ulus kimliği' ve 'bağımsızlık fikri' üzerindeki etkisine odaklanarak her politik gelişmenin ulus kimliği ve bağımsızlık tartışmalarını 'everendum' yani 'sonu gelmeyen referandum' tartışmalarına dönüştürdüğünü kanıtlamaktadır. Dolayısıyla, bu tez hem ulus kimliği hem de bağımsızlık fikrinin İskoç gündeminde ve tiyatrosunda gelecekte de geniş yer bulacağının göstergesi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the reconstruction and reassertion of national identity and the idea of Scottish independence in contemporary Scottish drama. To this end, this study adopts 'modernist approach' by regarding 'national identity' as a 'discursive construction' and 'ethno-symbolist approach' by pointing the significance of ethnic markers like shared history, ancestry, language, culture and traditions in this construction. Within this scope, this study traces the development of national identity and the idea of independence in contemporary Scottish drama specifically with plays and innovative theatrical projects of the 20th and 21st centuries that have shed light on social and political steps taken on the road of the 2014 Scottish Independence Referendum. The study has been structured around a historical turning point, or essential step towards independence Scottish Devolution. Devolution has not only played a vital the role in the re-assertion of Scottish national identity but has also become the driving force behind the independence debates. Thus, after providing a theoretical and historical background to national identity and Scottish independence in Chapter 1, it traces the reconstruction and reassertion of national identity as well as responses to these issues in contemporary Scottish drama by examining plays belonging to different periods: before and after the 1979 Scottish Devolution Referendum, Post-Devolution Period (1999) and Scottish Independence Referendum (2014). To this end, Chapter 2 discusses the reconstruction of Scottish national identity at the times that might be called national awakening while 3 and 4 mainly reassert Scottish identity and trace the development of the idea of independence in Scottish drama with regards to new socio-political changes. Chapter 2, within this scope, offers a detailed analysis of the role of the 1979 Devolution Referendum in the reconstruction of national identity and the idea of Scottish independence. To this end, John McGrath's The Cheviot, the Stag and the Black Black Oil (1973) - shedding light on the exploitation of the newly-discovered North Sea Oil through the Highland Clearances- and Liz Lochhead's Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped Off (1987) - a re-interpretation of the mythical figure Mary Queen of Scots from a Scottish perspective- has been examined. Chapter 3 discusses Tim Barrow's Union (2014) reflecting the aftermath of the establishment of a devolved Scottish Parliament, which is Holyrood. Revisiting the Union of 1707 with a Scottish standpoint, the play not only arouses national consciousness by unveiling unknown historical facts but also refers to the current independence debates. In the final chapter, the study focuses on the experimental responses of contemporary Scottish drama to the 2014 Scottish independence referendum such as Alan Bissett's proindependence full-length play The Pure, the Dead and the Brilliant (2014) -exploring the recent debates concerning Scottish independence and status quo by embellishing independence discussions with Scottish 'folklore' rather than 'history'. The chapter continue with three plays grouped under Theatre Uncut's Referendum Plays (2013-2014) The White Lightning and the Black Stag (2013) and Davey Anderson's twin plays Don't Know, Don't Care and Fear and Self-Loathing in West Lothian (2014) which mirror early and last-minute reactions to the Scottish independence referendum. Finally, David Greig's Twitter project Yes/No Plays (2014) -revolving around two flatmates Yes and No representing both sides of the referendum- has been taken up revealing the impact of social media on the Scottish independence debates. In the light of these considerations, elaborating on the impact of ethnic identity markers and current political changes on the reconstruction and reflection of national identity and Scottish independence in the plays the dissertation proves that both national identity and the idea of independence will apparently continue to find a wide place in Scottish agenda and drama in times to come.