Diana Balmori'nin 'bir peyzaj manifestosu' üzerine incelemeler ve türkiye'de peyzaj mimarlığının geleceği
Research on Diana Balmori's 'a landscape manifesto' and future of landscape architecture in Turkey
  1. Tez No: 594427
  2. Yazar: PINAR KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde karşılıklı etkileşimi kaçınılmaz olan insan ve doğa ilişkisinde, doğanın olumsuz yönde büyük bir değişim içerisinde olduğu görülmektedir. İnsan faaliyetleri sonucunda meydana gelen ekosistemlerin ve çevrenin tahribatı ile birlikte, peyzaj mimarlığı disiplininin mekânsal tasarım ve planlamada ki rolü de giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bu çalışma 21. yüzyılda, profesyonel uygulamaları evrilmekte ve çeşitlenmekte olan peyzaj mimarlığı disiplini için insan ve doğa ilişkisinin sürdürülebilir ve ekolojik bağlamda gerekliliğini dikkate alan ve estetik yaklaşımları içeren yeni bir çerçeve ortaya koymayı hedeflemektedir. Tez çalışmasının ana materyalini Diana Balmori'nin (2010) 'Bir Peyzaj Manifestosu' nda peyzaj mimarlığının yeniden tanımlanması ve geliştirilmesi için ortaya koyduğu 25 madde oluşturmaktadır. Her toplumun kendi meslek disiplin normlarının kendine özgü kültürel yapısı içerisinde şekillendiği düşünülerek; bu maddeler doğrultusunda oluşturulan anket çalışması ile Türkiye'deki çalışan peyzaj mimarlarının görüşleri alınmıştır. Araştırmalar ve anket sonuçlarıyla elde edilen bulgular, araştırmada kullanılan yöntemin analiz sonuçlarıyla yorumlanarak değerlendirilmiş ve çalışmanın hedefi olan ülkemizde mesleğin tanımlanması, gelişmesi ve mesleği icra edenlerin doğa ile insan arasında yeni bir ilişki türü kurulmasına yardımcı olacak önerilerin getirilmesi sağlanmıştır. Bu ilişkinin kurulabilmesi için Balmori'nin tasarım anlayışı ve çalışmaları ile somut örneklendirmeler yapılmıştır. Bulgular, politik ve ekonomik etkenlerin Türkiye'de peyzaj tasarımında uygulama sürecinde etkili olduğunu desteklemektedir. Bu bağlamda, Balmori'nin (2010) doğayı ve sürdürülebilirliği temel alan manifestosunun aslında ülkemiz meslek pratiğinde ve peyzaj mimarlığının geleceğinde ne ölçüde yer aldığını tartışmak oldukça zordur. Bu noktada 21. yüzyılda peyzaj mimarlığı, akademik ve profesyonel bir çalışma alanı olarak yeniden tanımlanırken peyzaj mimarlığının dayandığı doğa, bilim, kültür, sanat, bileşkelerinin disiplini güçlendiren yapı taşlarını oluşturması önem kazanmaktadır. Bunun için peyzaj mimarlığının disipliner tanım ve kapsamının iyi yapılması; gerekli bilimsel altyapının eğitim sürecinde ele alınması; uygulama kadar kuramsal altyapıyı oluşturacak yönde eğitim programlarının içeriklerinin güncellenmesi de gereklidir.
Özet (Çeviri)
It is possible to see today how nature is undergoing a negative and profound change due to the inevitable interactions in the relationship between humans and nature. With the destruction wrought on ecosystems and the environment by human activities, the discipline of landscape architecture is gaining an increasingly important role in spatial design and planning. The aim in this study is to provide the discipline of landscape architecture, whose professional practices have evolved and diversified in the 21st century, with a new framework that considers the sustainability and the ecological necessity of the human–nature interaction, and that also embodies new esthetic approaches. The main focus of this dissertation are the 25 items that were put forward by Diana Balmori (2010) in her work entitled A Landscape Manifesto (2010) with the aim of redefining and developing the field of landscape architecture. In the belief that the professional discipline norms of each society are shaped by their own intrinsic cultural structure, we obtained the views of landscape architects working in Turkey using a questionnaire developed in line with the aforementioned items. The findings obtained through surveys and questionnaires were interpreted and evaluated together with the analysis results of the method used in the study, and suggestions were made that would support the aim of the study, which is to define and develop the profession of landscape architecture in Turkey, and to enable those practicing the profession to establish a new formof relationship between nature and humans. To this end, concrete examples were given from Balmori's design concept and works. The findings support the view that political and economic factors affect the implementation of landscape design in Turkey. In this context, it is difficult to clarify the extent to which Balmori's (2010) manifesto, centered on nature and sustainability, actually figures in the practice of the profession in Turkey and in the future of landscape architecture. At this point, while landscape architecture is being redefined in the 21st century as an academic and professional field of study, it becomes important that the combination of nature, science, culture and art – on which landscape architecture is built – effectively become building blocks that further reinforce the discipline. To this end, the definition and scope of landscape architecture as a discipline should well described; the necessary scientific infrastructure should be addressed in education; and the content of training programs should be updated in a way that not only supports practice, but also helps in the creation of an institutional infrastructure.