Borsa İstanbul Pay Piyasasında bireysel yatırımcıların yerel eğilimleri: Coğrafi olarak yakın şirketlere yatırım yapma eğilimi
Local bias of individual investors at Borsa İstanbul Equity Market: Tendency to invest in geographically close firms
  1. Tez No: 892333
  2. Yazar: HÜSEYİN EVREN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BAHADIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Her ne kadar çeşitlendirmenin avantajları geleneksel finans teorileri tarafından vurgulansa da, bireysel yatırımcıların genellikle portföylerinde yalnızca birkaç yerli hisse senedi tutma eğiliminde olduğu görülmektedir. Bu olgu son yirmi yıldır coğrafi olarak yakın şirketlere yatırım yapma eğilimi (“home bias”) başlığı altında araştırmalara konu olmaktadır. Coğrafi olarak yakın şirketlere yatırım tercihi ülke içindeki hisse senedi portföyleri için de geçerli olabilmektedir. Bir başka deyişle, belli bir bölgede ya da şehirde bulunan ve bulunmayan yatırımcılar arasındaki asimetrik bilgi, coğrafi olarak yakın yatırımların tercih edilmesine neden olabilmektedir. Bu olguya davranışsal finans literatüründe yerel yatırım eğilimi (“local bias”) adı verilmektedir. Bu doktora tezi, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin tek finansal borsası konumunda olan Borsa İstanbul'da (BIST) bireysel yatırımcıların yerel yatırım eğilimine ilişkin yeni bulgular içermektedir. Tez, bireysel yatırımcıların coğrafi olarak kendilerine yakın olan firmaların portföylerindeki paylarına beklenenden daha fazla ağırlık verip vermediklerini araştırmaktadır. Tezin temel bulgusu, Türk bireysel yatırımcıların ortalamada yerel yatırım eğilimi göstermekte olduğudur. Bu sonuç, hem şehir/bölge bazlı hem de mesafe bazlı tanımlar dahil olmak üzere, yerel yatırım eğiliminin alternatif hesaplama yöntemleri ile doğrulanmıştır. Ayrıca, yerel yatırımların yerel olmayan yatırımlardan daha yüksek getiri sağlamadığı da gösterilmiştir. Dolayısıyla yerel yatırım eğiliminin kökeninde bilgi avantajı bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Tezde bu bulgu, şirket paylarının bilgi asimetrisinin göstergesi niteliğindeki farklı sınıflandırmaları arasındaki karşılaştırmalar ile de desteklenmiştir. Gösterge likit endekste yer alıp almaması, kurumsal yönetim endeksinde yer alıp almaması, halka açıklık oranının yüksekliği ve kurumsal yatırımcı tabanının genişliğine göre şirketlere sınıflandırılmıştır. Bu başlıkların tamamı bilgi asimetrisi farklılığını göstermeye yöneliktir. Yerel yatırım eğilimin arkasındaki neden bilgi avantajı ise, bilgi asimetrisi yüksek olan paylarda bu avantajın daha belirgin olması beklenebilir. Ancak, bilgi asimetrisinin daha yüksek olabileceği paylardaki yerel yatırımların daha yüksek getiri sağlamadığı bulunmuştur. Bu çerçevede tezin bulguları, yerel yatırım eğiliminin nedeninin davranışsal olduğunu ima etmektedir. Bu kapsamda, diğer davranışsal finans çalışmalarında da örnekleri görüldüğü üzere, bireysel yatırımcıların çeşitli özelliklerinin yerel yatırım eğilimi ile ilişkisi incelenmiştir. Cinsiyetin yatırım yapma eğilimini etkilediği, kadın yatırımcıların daha düşük düzeyde yerel yatırım eğilimine sahip olduğu görülmüştür. Öte yandan yatırımcıların yaşı ilerledikçe yerli hisse senedine yatırım yapma eğilimleri azaldığı tespit edilmiştir. Bu bulgunun zamanla finansal bilgi ve tecrübe düzeylerinin artmasıyla açıklanabileceği düşünülmektedir. Ek olarak, yüksek gelir seviyesinin göstergesi olarak değerlendirilebilecek portföy büyüklüğü ile yerel yatırım eğilimi arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak şehirlerin bazı niteliklerinin yerel yatırım eğilimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Daha kalabalık şehirlerde yerel yatırım eğiliminin daha düşük olduğu görülmüştür. Kentlerin gelişmişlik düzeyinin yerel yatırım eğilimi üzerinde etkili olmadığı gözlenmiştir. Ülkenin ekonomik başkenti İstanbul'a olan uzaklık ile yerel yatırım eğilimi arasında ters yönlü bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the advantages of diversification are emphasized by traditional finance theories, individual investors often tend to hold only a few domestic stocks in their portfolios. This phenomenon has been subject to research since the last two decades under the title of home bias. The preference for investing close to home also applies to portfolios of domestic stocks. In other words, asymmetric information between local and nonlocal investors may drive the preference for geographically proximate investments and this phenomenon is called local bias in the terminology of behavioral finance. The dissertation provides new evidence concerning local bias of individual investors in an emerging country's stock market namely, Borsa Istanbul (BIST). More specifically, this study investigates whether individual investors weigh shares of firms, which are geographically close to themselves, more than expected in their portfolios. The results of the analyses indicate that Turkish individual investors are prone to local bias on the average, which is the main finding of the dissertation. This result is robust to alternative calculation methods of local bias, including both city/region-based and distance-based definitions. Further, it is shown that local investments do not generate extra returns with respect to that of non-local investments. Therefore we find evidence that the motivation of local investment is not information advantage. We support this finding further by comparing the returns of local investments between different classifications of the companies' shares. We classify the shares based on whether they are blue-chip or not, have higher corporate governance score, have higher free float rate, and have larger institutional ownership base, all of which imply the difference in the level of information asymmetry. If the reason of local bias is information advantage, we may expect that such advantage is more obvious in shares which have high level of information asymmetry. However, we find that the proxies of high level of information asymmetry do not lead to higher returns for local investments. Since our findings imply that the reason of local bias is behavioral, it may be meaningful to check several individual characteristics of investors which are used in other behavioral studies. We find that gender affects local bias, female investors have lower level of local bias. On the other hand, as the investors get older, their tendency to invest in local stock decreases, which may be explained by increasing level of their financial knowledge and experience. As investors get more sophisticated in tme, they may trade on reliable information more. Portfolio size, which may be a proxy for wealth, affects local bias positively. Last, we check the effects of city-related factors on local bias. We find that local bias is lowe in more populous and more developed cities. Development level of the cities is not found effective on local bias. Last, distance to the economic capital of the country, İstanbul, has negative effect on local bias.