Yukarımaden köyü (Artvin) çevresinde bulunan terk edilmiş madenlerin asit maden drenajı jeokimyası ve çevresel etkileri
Acid mine drainage geochemistry and environmental effects of abandoned mines around yukarimaden village (Artvin, Turkey)
  1. Tez No: 594441
  2. Yazar: YUSUF KARGINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Artvin, Doğu Karadeniz boyunca doğu-batı doğrultulu olarak uzanan metalojenik kuşağın önemli noktalarından biridir. Yukarımaden köyü (Artvin) çevresinde bulunan Eosen yaşlı dasitik sokulumda hidrotermal Cu-Pb-Zn cevherleşmeleri bulunmaktadır. Bu cevherleşmeler, yüzyıllar boyunca işletilmiş, son yıllarda terk edilmiştir. Madencilik faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan pasa yığınları, düşük tane boyları ve yüksek gözeneklilikleri nedeniyle, oksijen ve yüzey suları gibi ajanlara daha fazla maruz kalmaktadır. Çalışma alanında bulunan Sakart, Bilizor ve Maden derelerinden alınan su ve dere kumu numunelerinde yapılan analizlerde, Sakart derede yüksek metal içeriği saptanmıştır. Ayrıca yapılan Sakart derede düşük pH ve yüksek elektriksel iletkenlik değerlerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artvin is one of the most important areas in Eastern Black Sea metallogenetic belt. A dacitic intrusion around Yukarımaden (Artvin) has many hydrothermal Cu-Pb-Zn mineralisations. Mining activities had been operated by different companies since 14th century to 1920's. There are many abandoned galleries in study area. As a result of mining operations, huge amounts of tailings that consist small particles and have high porosity are cumulated and being exposed to oxygen and surface waters. Sediment and water samples are collected from Sakart, Bilizor and Maden streams and analysed. Test results show that Sakart dere has high metal content, high electrical cunductivity and low pH.