Taktiksel oyun yaklaşımının ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin zihinsel süreçlere etkisi
The effect of tactical game approach on high school students' cognitive levels
  1. Tez No: 594442
  2. Yazar: HALİL GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; Taktiksel Oyun Yaklaşımının Ortaöğretimde Öğrenim Gören Öğrencilerin Zihinsel Süreçlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubunu; Karaman Spor Lisesinde öğrenim gören 20'si erkek, 20'si kadın Deney Grubu, (Yaş(ort)=14,5500 + 0,59700) ve 20'si erkek, 20'si kadın Kontrol grubu (Yaş(ort)=14,5000+ 0,55470) olmak üzere toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için; Kişisel Bilgi Formu ve Schraw ve Dennison‟ın geliştirdiği (1994), Yıldız, 2010 tarafından Türkçeye uyarlanmış Bilişüstü Farkındalık Envanteri ve Oslin, Mitchell and Griffin (1998) tarafından geliştirilen taktiksel oyun yaklaşımı modeli kullanılmıştır. 5 hafta voleybol 5 hafta masa tenisi branşları kullanılarak taktiksek oyun yaklaşımı uygulaması yapılmış ve Araştırmada ön test, son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to; the effect of tactical game approach on high school students' cognitive levels. The research group; consists of Experimental Group of 20 male and 20 female ( Age(mean)=14,4750+ 0,81610), control Group of 20 male and 20 female (Age(mean) =14,5000+ 0,55470), 80 in Total, Studying At The Karaman sports high school. to for achieve the purpose of the research;“Personal Information Form”developed by the researchers, Metacognitive Awareness Scale developed by Schraw and Dennison (1994) adapted to Turkish by Yıldız (2010) and tactical gaming approach model scale by Oslin, Mitchell and griffin (1998) were used in order to reach the aim of the study. 5 weeks volleyball, 5 weeks table tennis branches using tactical game approach was applied and Experimental design was used in the study, with pre-test and post-test control group.