Geleneksel gazetecilik karşısında internet gazeteciliği ve yerel medya: Hakkari ili örneği
Internet journalism and local media in the face of traditional journalism: The case of Hakkari province
- Tez No: 594482
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezin amacı, eleştirel ekonomi politik bir perspektifle Hakkâri yerel medyasının durumunu yeni iletişim teknolojileri çerçevesinde ortaya koyabilmektedir. Bu amaçla çalışmada yerel basın olgusunun gelişimi ve tarihsel süreci özetlenerek internet gazetelerinin geleneksel medya üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Özellikle 1980'li yıllardan sonra ülkemizde geleneksel medya yapılarında köklü değişimler yaşanmıştır. Bu dönemde medya sektöründe tekelleşmeler hız kazanmış ve holdingleşmeler başlamıştır. Yine internet ve internet gazetelerinin ortaya çıkması, geleneksel medyanın büyük dönüşümler yaşamasına neden olmuştur. İstanbul kaynaklı medyanın yaşadığı bu değişim ve dönüşümlerin; çoğunlukla küçük matbaa kuruluşlarından ibaret, ayakta kalabilmek için resmi ilan ve devlet desteğine ihtiyaç duyan yerel basını ne ölçüde etkilediğini incelemek bu çalışmanın amaçları arasındadır. Çalışmanın son bölümünde ise Hakkâri'de yerel basın faaliyetlerinin 1955 yılında başladığı ve yerel basın kuruluşlarının başta ekonomik olmak üzere, teknolojik altyapı, kalifiye personel, tiraj ve dağıtım gibi sorunlarla mücadele ettiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, yaygın basındaki tekelleşmelerin yerel basında da yaşandığı ancak buradaki temel amacın, resmi ilan pastasından pay alabilmek olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca internet ve dijitalleşmenin, yerel gazetelerin önemli gelir kaynakları arasında bulunan matbaalarda yapılan işleri olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to reveal the present situation of Hakkari local media from political and critical economics perspective within the framework of new communication technologies. For this purpose, the development of the local press case and its historical process were summarized, and the effects of Internet newspapers on traditional media were discussed. Especially after the 1980s, there have been profound changes in traditional media structures in Turkey. During this period, monopolies in the media sector gained momentum, and conglomeration began. Again, emergence of Internet and Internet newspapers has led to major transformations in traditional media. Examining the extent to which these changes and transformations experienced by the media originated in Istanbul have affected the local press, which consist of mostly small printing organizations and are in need of official notices and government support to survive, is one of the objectives of this study. In the conclusion section of the study, it was determined that local press activities started in Hakkari in 1955, and local press organizations struggled mainly with especially financial problems, as well as problems such as technological infrastructure, skilled personnel, circulation and distribution. However, it was understood that the widespread media monopolization was also experienced in the local press, and main purpose here was to get a share of the official notices pie. It was also concluded that Internet and digitization adversely affected the work done in printing presses that were among the important sources of income for local newspapers.