Pazarlama iletişimi açısından sivil havayolu işletmelerinin sosyal medya araçlarının kullanımına yönelik bir araştırma
A study of marketing communication in terms of civil aviation companies use of social media
- Tez No: 594484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pazarlama iletişimi üreticiden tüketiciye, tüketicinden de üreticiye olmak üzere çift yönlü bir iletişimi kapsamaktadır. Çevrimiçi ortamlarda dijital toplulukların etkileşimlerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen işletmeler, pazarlama iletişimlerini sosyal medya üzerinden yapmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren başlıca beş sivil havacılık şirketi olan Türk Hava Yolları A.O., Anadolu Jet, Pegasus Havayolları, Onur Air ve AtlasGlobal Havayolu şirketlerinin iç ve dış hat pazar payı, satış geliri, karlılık, yolcu sayısı ve şikâyet oranına göre sosyal medya paylaşımları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel analiz yöntemi kullanılarak değişkenler arası ilişki incelenmiştir. Araştırmada havayolu işletmelerinin iç hat pazar payı ile sosyal medya paylaşımları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Buna karşılık Pegasus ve Onur Air'in dış hat pazar paylarının artışına bağlı olarak sosyal medya paylaşımlarının da arttığı saptanmıştır. Benzer şekilde sivil havayolu şirketlerinin satış gelirleri, yolcu sayıları ve havayolu işletmesine yapılan şikâyet sayısı ile sosyal medyada içerik paylaşımları arasında aynı yönlü ve güçlü bir ilişki karlılıkları ile ise aynı yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki saptanmıştır. Araştırmada, elde edilen sonuçlara uygun olarak öneriler de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marketing communication includes a two-way communication from producer to consumer and from consumer to producer. Businesses who want to make the most of the interactions of digital communities in online environments must make their marketing communications through social media. The purpose of this study, five major aviation company, Turkish Airlines operating in Turkey AO, Anadolu Jet, Pegasus Airlines domestic and international market share of Onur Air and AtlasGlobal airline, sales revenue, profitability, according to the number of passengers and complaint rates to examine the relationship between social media posts. In the research, the relationship between variables was examined using the relational analysis method. In the study, no significant relationship was found between the domestic market share of airline companies and social media shares. On the other hand, due to the increase in the international market share of Pegasus and Onur Air, social media shares increased. Similarly, a strong and strong relationship was found between sales revenues, number of passengers and number of complaints to airline companies and content sharing on social media. In the study, suggestions were developed in accordance with the results obtained.