Online alışveriş davranışları üzerine bir araştırma : İki ülke örneği
A research on online shopping behaviors : Two countries example
  1. Tez No: 594493
  2. Yazar: SEVİLAY TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma ile; ekonomik, sosyo-kültürel, demografik farklılıklar gösteren iki ülke olan Türkiye ve Güney Kore'deki tüketicilerin online alışveriş eğilimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde tüketim ve online alışveriş kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümünde elektronik ortamda tüketici davranış modelleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümünde tüketicinin satın alma karar süreci ile internet üzerinde oluşan temel alışveriş stratejileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümünde ise online alışveriş davranışları üzerine yapılan bir araştırmaya ilişkin bilgi ve bulgulara yer verilmiştir. Son bölüm olan sonuç ve öneriler bölümünde, dördüncü bölümde yapılan araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research; economic, socio-cultural, demographic differences, showing online consumers in the two countries Turkey and South Korea are aimed to investigate the shopping trend. In the first part of the research, consumption and online shopping concepts are discussed. In the second part, consumer behavior models are presented in electronic environment. In the third part, the consumer's purchasing decision process and the basic shopping strategies formed on the internet are emphasized. In the fourth part, information and findings about a research on online shopping behaviors are given. In last section is the conclusions and recommendations, evaluations related to the research conducted in the fourth section were made.