Boşanmanın mali sonuçları ve yoksulluk nafakası
Financial consequences of divorce and poverty alimony
- Tez No: 594492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Toplumun temelini oluşturan ve evlenme suretiyle kurulan aile kurumu; bir çok maddi ve manevi unsuru içinde barındırır. Evlilik birliği içinde; eşlerin, kanundan doğan hakları ve birbirlerine karşı yükümlülükleri vardır. Kanun koyucu tarafından düzenlenen, bu hak ve yükümlülüklerin her biri, eşlerin maddi ve manevi varlığına yönelik bir amaca hizmet eder. Bu hak ve yükümlülüklerin ihlali sonucunda; boşanma ile birlikte zarar da gerçekleşebilir. Boşanma nedeniyle; eşler, bazı haklarını da kaybeder. Boşanma nedeniyle, maddi zarara uğrayan veya kişilik hakları zedelenerek, manevi zarara uğrayan eş; diğer eşten, maddi veya manevi tazminat talep edebilir. Boşanma nedeniyle oluşan zararların en aza indirilmesi; eşler arasındaki dayanışmanın, boşanmadan sonra da devam etmesi için, Türk Medeni Kanunu'nun 169 ile 184. maddeleri arasındaki hükümler düzenlenmiştir. Bu hükümlerden; mali nitelikte olanlar; özellikle maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakası, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada; boşanmanın mali sonuçları; özellikle, maddi ve manevi tazminat ile yoksulluk nafakasının amacı, hukuki niteliği, talep şartları, ödenme biçimleri incelenerek, benzer düzenlemeler ile aralarındaki farklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The family institution that forms the basis of society and is established by marriage contains many material and moral elements. In marriage, spouses have rights and obligations to each other that arise from the law. Each of these rights and obligations, as regulated by legislators, serves a purpose for the material and moral existence of spouses. If these rights and obligations are violated, pecuniary or non-pecuniary damage may also occur along with divorce. As a consequence of divorce, spouses also lose some of their rights. A spouse who has suffered material damage or has been subjected to moral damage due to personal rights may claim compensation from the other spouse for pecuniary or non-pecuniary damage. Articles 169 to 184 of the Turkish Civil Code have provisions that aim both to minimize damages caused by divorce, as well as to maintain solidarity between the spouses, even after the divorce. Of these provisions which have financial results; especially the material and immaterial compensation and poverty alimony are the subject of this study. In this study; financial consequences of divorce; especially about the material and immaterial compensation and the alimony of poverty; the purpose, legal qualification, demand conditions, payment methods of them are examined and the differences between these and the similar arrangements are explained.