Avrupa insan hakları mahkemesi kararları ışığında temel hak ve özgürlükler açısından hayvanların hukuki durumu
The legal status of animals with regard to fundamental rights and freedoms in the light of the jurisprudence of the european court of human rights
- Tez No: 594510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hayvanların korunması gerektiği inancı günümüzde yaygınlık kazanmıştır ve hukuk sistemlerinde hayvanların korunmasına ilişkin pek çok düzenlemeye rastlanılmaktadır. Hayvanlara ilişkin meselelerin önem kazanması neticesinde bu meseleler hayvan hukuku olarak anılan ayrı bir hukuk dalı altında ele alınmaya başlanmıştır. Ancak hayvan refahına ilişkin uluslararası düzenlemelerin eksikliği halen giderilememiştir. Bu eksiklik ülkelerin hayvan refahı seviyesini düşük tutmaya devam etmelerini mümkün kılmanın yanı sıra mevcut düzenlemeleri de anlamsız kılabilmektedir. Küresel hayvan hukuku bu sorunu ortadan kaldırma yolunda uluslararası ortak normların oluşturulması için yeni bir hukuk alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada insan hakları ve hayvan hukuku meselelerinin kesiştiği alan ele alınmıştır. Böyle bir çalışma küresel hayvan hukuku alanında karşılaşılacak meseleler için de yol gösterici olacaktır. Tez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ele aldığı davaları konu almaktadır. Çalışmada hayvanlarla ilgili davaların içeriği ve Mahkemenin verdiği kararlarda gözlemlenen eğilimler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The belief that animals should be protected has become widespread nowadays and there are many regulations in the legal systems regarding the protection of animals. As the issues related to animals gained importance, these issues started to be handled under a separate branch of law called animal law. However, the lack of international regulations on animal welfare has yet to be resolved. This deficiency enables countries to continue to live with low level of animal welfare as well as rendering existing regulations meaningless. Global animal law is emerging as a new field of law for the establishment of common international norms to address this problem. The study focus on the intersection of human rights and animal law issues. Such a study will also be a guide for issues to be encountered in the field of global animal law. The thesis elaborates on the cases addressed by the European Court Of Human Rights. It examines the themes of these cases related to animals and the trends observed on the decisions taken by the Court.