İskemik kalp hastaları ve mitral kapak hastalarında kardiyopulmoner bypassın eser elementler ve antioksidan siteme etkileri
The Effects of cardiopulmonary bypass on trace elements and antioxidant system in patients with ischemic heart disease and patients with mitral valve disease
  1. Tez No: 59455
  2. Yazar: TÜLAY TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TULUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass'ın eser elementler ve antioksidan savunma sistemi üzerine etkileri iskemik kalp hastaları (n:15) ve koroner arterleri normal mitral kapak hastalarında (n:15) preoperatif, preiskemi, iskemi ve reperfüzyon dönemlerinde alınan kan örneklerinde plazma ve eritrosit selenyum, bakır ve çinko düzeyleri ile GSH-Px ve SOD aktiviteleri tayin edilerek araştırıldı. Örnekleme dönemlerinde ayrıca biyokimyasal ve hematolojik analizler ile hemodinamik ölçümler de yapılarak, bunların plazma eser element ve antioksidan enzim düzeyleri ie ilişkisi saptanmaya çalışıldı. İki grup hastada da preoperatif plazma selenyum, bakır ve çinko düzeyleri sağlıklı Türk popülasyonu için bildirilen düzeylerden daha düşük bulundu. İskemi ve reperfüzyon dönemlerinde plazma eser element düzeyleri ve GSH-Px aktivitesi önemli derecede yükseldi. Bu artışların oksidan strese karşı organizmanın verdiği adaptif yanıta bağlı olarak geliştiği düşünüldü. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, KPB'ın oksidan strese yol açtığını ve endojen antioksidan sistemin de buna yanıt olarak hızla aktif hale geldiğini gösterdi. Sonuç olarak kardiyak operasyon planlanan hastalarda eser elementlerin kan düzeylerinin ölçülmesi ve cerrahi girişimden önceki günlerde replasmanlarının bypass sırasında antioksidan defans mekanizmalarının güçlenmesine katkıda bulunabileceği kanısına varıldı. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of cardiopulmonary bypass on the trace elements and antioxidant defence system were investigated by measuring selenium, copper, zinc levels and the activities of glutathion peroxidase (GSH- Px) and superoxide dismutase (SOD) in the plasma and erythrocytes of the patients with ischemic heart disease (n:15) and the patients with mitral valve disease (n:15) whose coronary arteries are normal. The measurements were carried out in the blood samples taken before operation and ischemia, during ischemia and reperfusion. At sampling periods, the biochemical and hematological analyses and hemodynamic measurements were also performed. The relationship between these data and the plasma levels of the trace elements and antioxidant enzymes were examined. In the both of the patient groups, the preoperative plasma levels of selenium, copper and zinc were found to be lower than those reported for healthy Turkish people. A significant increase has been observed both in the levels of trace elements and the activity of GSH-Px during ischemia and reperfusion. The increments in these levels may be attributed to the adoptive response of the organism against oxidant stress. The results obtained in this study showed that cardiopulmonary bypass leads to oxidant stress and the endogenous antioxidant system has rapidly become active as a response to this oxidant stress. It can be concluded that measurements of the levels of blood trace elements for the patients whose 86