Kum-silt karışımlarının konsolidasyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of the consolidation behavior of sand-silt mixtures
  1. Tez No: 594556
  2. Yazar: ZÜBEYİR ARTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM ŞÜFA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilindiği üzere, kaba daneli (çakıl, kum) ve ince daneli zeminler (silt, kil) hem yapı ve hem de mekanik davranış özellikleri açısından birbirlerinden farklılıklar gösterirler. Bu farklılıkların ortaya konulması anlamında, kum ve silt gibi, kaba ve ince dane matrisini birlikte barındıran zeminlerin davranış eşiklerinin belirlenmesinde, global boşluk oranı yerine kaba daneler arası boşluk oranının ve ince daneler arası boşluk oranı yaklaşımının kullanımı ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında, farklı dane çaplarına sahip kuvars ve silis kumlarına belirli oranlarda silt eklenerek elde edilen karışımlarla yapılan standart proktor ve konsolidasyon deneyleri sonucunda, davranış eşik yüzdeleri elde edilmiştir. Elde edilen deneysel verilerle, kaba daneler arası boşluk oranının maksimum boşluk oranına eşit olduğu ve ince daneler arası boşluk oranının likit limitine denk gelen boşluk oranına eşit olduğu ince dane yüzdelerinin geçiş ince dane içeriği olarak adlandırılabileceği ve bu geçiş ince dane yüzdelerinin (FCt) başlangıç koşullarına ve efektif konsolidasyon basıncına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Ayrıca, bu yöntem, davranış eşik ince dane yüzdelerinin belirlenmesinde, kum-silt gibi karma zeminlerin mikro yapı anlamında ele alınmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As is known, coarse (gravel, sand) and fine-grained soils (silt, clay) differ from each other in terms of both structural and mechanical behavior properties. In the sense of revealing these differences, in determining the behavior thresholds of soils containing coarse and fine grain matrix such as sand and silt, successful results have been obtained by using the intergranular void ratio and interfine void ratio approach instead of global void ratio. In this thesis, behavioral threshold percentages were obtained as a result of standard proctor and consolidation experiments with mixtures obtained by adding silt to quartz and silica sands having different grain diameters. With the experimental data obtained, it was found that the intergranular void ratio is equal to the maximum void ratio and where the interfine void ratio is equal to the void ratio corresponding to the liquid limit, and the percentages of fine grains can be called transition fines content and this transition fines content vary depending on the initial conditions and the effective consolidation pressure. In addition, this method has been used in the determination of the behavior threshold fine grain percentages, and mixed soil like sand-silt is considered in terms of microstructure.