Geotechnical properties of coarse-fine mixtures and their interaction with geogrids through large direct shear testing
Kaba-ince zemin karışımlarının geoteknik özellikleri ve büyük direkt kesme deneylerinde geogrid ile etkileşimleri
- Tez No: 749723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN, DOÇ. DR. CEM AKGÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Çakıl, kum, plastik olmayan silt, kaolin ve bentonitin farklı oranlarda karıştırılmasıyla ince dane oranı (FC) %0, %12, %20, %30, %40 ve plastisite indeksleri (PI) %5 ve %15 olacak şekilde on farklı kaba-ince zemin karışımı (CFM) hazırlanmıştır. Karışımlar, davranışsal eşikleri belirlemeye ve toprakarme dolgu duvarların tasarımı için yaygın olarak kullanılan tasarım kılavuzlarındaki kısıtlamaları ele almaya yönelik olarak değerlendirilmiştir. Tüm CFM numuneleri optimum su muhtevasında ve standart Proktor kuru yoğunluklarının %95'inde sıkıştırılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımların geoteknik indeks ve hidrolik iletkenlik özellikleri ile spesifik yüzey alanları incelenmiştir. Danelerin paketlenmesine bağlı olarak ince ve kaba danelerin baskınlıkları arasındaki geçiş PI=%5 için FC=%15 ve PI=%15 için FC=%12'de gerçekleşmiştir. Serbest basınç, üç eksenli basınç (konsolidasyonlu drenajsız) ve büyük ölçekli oturma (sıkışma) testleri yapılmıştır. Genişleme eğiliminin sıkışmaya doğru değiştiği davranışsal geçiş sınırı, PI=%5 olan CFM için FC=%20 olurken; PI=%15 olan karışımların çoğu, başlangıçta nispeten yüksek bir sıkışma ve ardından genişleme eğilimi göstermiştir. Üç eksenli testlerindeki konsolidasyon verileri, PI=%15 için %30 ila %40 FC'nin, normal-konsolide kil-benzeri davranışın başladığı sınır olduğunu göstermiştir. CFM'nin mukavemet davranışı ve geogridlerle (drenaj özelliği olan ve olmayan) etkileşimi büyük direkt kesme testleri (300x300 mm) ile 55, 105 ve 155 kPa normal gerilmeler altında incelenmiştir. Ara yüz kayma dayanımı katsayıları 0,65-1,05 arasında değişmiştir. Zemin-geogrid etkileşim verimi normal gerilmeyle artmış, PI ile azalmıştır. Geogridin drenaj özelliği, doygun olmayan numunelerde ara yüz dayanımını etkilememiştir. Suya doygun numunelerde ise drenaj, FC=%20 olanlara kıyasla FC=%40 olan karışımlarda ilave boşluk suyu basınçlarındaki artışlara bağlı mukavemet düşüşleri önemli ölçüde olduğundan, özellikle de FC=%40 ve PI=%15 için daha kritiktir.
Özet (Çeviri)
Different proportions of gravel, sand, nonplastic silt, kaolin, and bentonite were mixed to obtain ten coarse-fine mixtures (CFM) having 0%, 12%, 20%, 30%, 40% fines content (FC) and 5% and 15% plasticity indices (PI). Mixtures were evaluated to identify behavioral thresholds and address backfill restrictions in commonly used guidelines to design reinforced earth walls. All CFM specimens were initially compacted to 95% of standard Proctor dry density at optimum moisture content. Index, hydraulic properties, and specific surface areas were investigated. FC=15% for PI=5% and FC=12% for PI=15% represented the transition between fine and coarse-grain domination according to particle packing. Unconfined compressive strength, CU triaxial, and large-scale compression tests were conducted. FC=20% was the transitional boundary for CFM with PI=5%, reflected in shifting of the dilation tendency to contraction, while samples having PI=15% mainly had relatively high initial contraction followed by dilation. Consolidation data in triaxial tests indicated that FC of 30% to 40% for PI=15% was the transition at which normally-consolidated clay-like behavior began. Strength of CFM and interaction with geogrids (with and without drainage property) were investigated through large direct shear tests (300x300 mm) under 55, 105, and 155 kPa normal stresses. Interface shear strength coefficients ranged between 0.65-1.05. Bond efficiencies increased with normal stress and decreased with PI. Geogrid's drainage component did not affect the interface strength for unsaturated specimens. In saturated mixtures, drainage was more critical for FC=40% than FC=20%, as strength reductions due to excess pore pressures were significant, especially for FC=40% and PI=15%.