Contextual analysis of nationalism discourse in Turkish historical adventure movies (1965-1980)
Tarihi aventür Türk filmlerindeki milliyetçi söylemin sosyo-politik analizi (1965-1980)
  1. Tez No: 594573
  2. Yazar: DİLEK ÇAKIR ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma 1965 ve 1980 yılları arasında seri olarak çekilen tarihi avantür Türk filmlerindeki (Tarkan, Karaoğlan, Malkoçoğlu, Kara Murat ve Battal Gazi) milliyetçi söylemin sosyo-politik ve tarihsel bir analizini sunmayı amaçlar. Gramsci'nin ideoloji teorisi ve eleştirel söylem analizi bu tez için gerekli kavramsal çerçeveyi sunar. Böylece, sinema, toplum ve siyaset arasındaki dinamik ilişkiyi göstermek için indirgemeci olmayan ve sosyo-politik bağlamdan da kopuk olmayan bir ideoloji kavramsallaştırması geliştirilir. Filmlerin sosyo-politik söylem analizini sunmak için, Gramsci'nin hegemonya kavramı işlevselleştirilir ve 1965 ve 1980 yılları arasında Türk milliyetçiliğinin sağ hegemonyayla ideolojik ilişkisi belirlenir. Bu filmdeki Türk milliyetçiliğinin söylemsel olarak nasıl inşa edildiği ve bu söylemin dönemin sosyo-politik bağlamıyla olan ilişkisi irdelenir. Filmlerdeki Türk milliyetçiliği söylemi (1) Türk milli kimliğinin nasıl kurgulandığı (2) öteki/düşmanın nasıl tanımlandığı ve (3) Türk milli tarihinin nasıl anlatıldığı üzerinden incelenir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a contextual analysis of nationalism discourse in Turkish historical adventure movies which were made as film series (Tarkan, Karaoğlan,Malkoçoğlu, Kara Murat and Battal Gazi) between 1965 and 1980. To provide the necessary theoretical basis, Gramsci's theory of ideology together with critical discourse methodology is applied. As such, this study conceptualizes a non-reductionist and contextual understanding of ideology in order to show the dynamic relation between cinema, politics and society. To provide the basis for the contextual reading of the selected movies, (operationalizing Gramsci's conceptualization of hegemony) in which ways Turkish nationalism is articulated with the ideological frames of right-wing hegemony between 1965 and 1980 is defined. To see, in which ways Turkish nationalism is constructed and how this discursive construction is socio-politically conditioned, the discourse of Turkish nationalism in the movies is analyzed. This discourse analysis aims to present (1) how Turkish national identity is constructed, (2) in which ways the other/enemy is defined and (3) how Turkish national history is narrated within the selected movies.