A Critical Approach to Turkish Modernism: Probing National Struggle Novel
Türk modernleşmesine eleştirel bir yaklaşım: Milli Mücadele romanları incelemesi
- Tez No: 381912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PANTELEIMON VATIKIOTIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, karmaşık ve devam eden bir süreç olan Türk modernleşmesinin belirli bir veçhesini titizlikle analiz etmek arzusundadır. Türk modernleşmesi, tıkanma ve sıçrayışlar üzerine inşa edilmiş fasılalı ve çetin mahiyetine karşın takribi iki asırdır bir toplumun siyasi ve kamusal yaşamını belirlemeyi sürdürüyor. Haliyle, bu büyük süreç ve onun muhtelif bağlamsal görünümleri akademik tartışma ve araştırmalara konu oldu. Bu tez, bu tarihsel fenomene bir edebi havuzdan; bilhassa zorlu işgal ve Milli Mücadele yıllarını Anadolu'da, milliyetçilik, modernleşme ve bağımsızlığın 'erdemlerinden' bihaber, alelade taşralı insanların arasında geçiren Türk entelektüellerinin hikâyelerini anlatan romanlardan elde edilen verilerle yaklaşma çabasıdır. Böylelikle, modernleşme ideallerinin zirveye ulaştığı bir tarihsel kesitte, kurgusal metinlere bakarak, bu modernleşme sürecinin dinamikleri açığa çıkarılabilecektir. Bu tez; psikanaliz, söylem analizi, semiyotik ve ideolojik eleştiri ve yapıbozum gibi muhtelif metin çözümlemesi yöntemlerine başvurmaktadır. İlgili metinlere tatbik edilen bu çoklu-metot yaklaşımı, bir sonda işlevi görerek, konu romanlardaki söylem inşasının tespitini sağlanmış, Türk modernleşmesinin derinlemesine ve çok katmanlı bir eleştirisine imkân doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aspires analyzing a specific vista of a complex and ongoing process; namely, Turkish modernism. Despite its intermittent and compelling character constructed on drifts and leaps, Turkish modernism has been designated a society's political and public life for approximately two centuries. Naturally this grand process and its various contextual appearances have been subject to academic discussions and researches. This thesis is an effort of approaching this historical phenomenon through the data retrieved from a literary pool of novels, specifically those novels that tells the stories of Turkish intellectuals who spend though years of intrusion and National Struggle in Anatolia, among random country people who are not aware of the 'wisdoms' of Turkish nationalism, modernity and independence. Thus, dynamics of modernization process would have been exposed through fictional texts written during the peak of modernization ideals. The thesis exploits the capabilities of various textual analysis methods of psychoanalysis, discourse analysis, semiotics, ideological criticism and deconstruction. The practice of this multi-method approach to related texts operates like a probe and allows an in-depth and multilayered criticism of Turkish modernization via detecting the discursive construction in subject novels.