The effects of psychological capital and social capital on nurses' work engagement and burnout
Psikolojik sermaye ve sosyal sermayenin hemşirelerin işe adanmışlık ve tükenmişlik duygusu üzerindeki etkileri
- Tez No: 594588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz çetin iş dünyasının insan kaynakları yönetimi ve organizasyonlar açısından olumlu ve olumsuz sonuçları göz önünde bulundurulduğunda işe adanmışlık ve tükenmişlik, üzerinde dikkatlice durulması ve yeterli zaman ayırılması gereken çetrefilli bir konu olmuştur. Bununla birlikte, mesleki içeriği ele alındığında, sağlık sektörü çoğunlukla stres dolu bi yapıya sahiptir. (Tennant, 2001). Yüksek kalitede bir sağlık hizmeti sunmak için sağlık kuruluşları, esenliklerinden mahrum olmadan kendilerini işlerine daha fazla adamalarını sağlamak için, çalışanlarının öz ve sosyal kaynaklarını geliştirmeli ve desteklemelilerdir. Bu bağlamda, Pozitif örgütsel Davranış'ın temel bir kavramı olan psikolojik sermaye, kişisel psikolojinin pozitif kaynakları ile ilgilenmektedir. Araştırmalar psikolojik sermayenin çalışanların işe adanmışlık ve tükenmişliklerini anlamlı ölçüde yordadığını göstermiştir (Youssef & Luthans, 2007). Araştırmalar, ayrıca, sosyal sermayenin sırası ile işe adanmışlık (Susanne ve ark., 2013) ve tükenmişlik (Boyas ve ark., 2012; Farahbod ve ark., 2015) üzerinde anlamlı ölçüde artırıcı ve azaltıcı etkileri olduğunu doğrulamıştır. Doğrudan etkilerinin yanı sıra, bu araştırma psikolojik sermayenin sosyal sermaye üzerindeki aracı rolünü incelemektedir. Bu araştırma, 363 hemşirenin katılımı üzerinden gerçekleştirilmiş olup, hipotezlerin test edilmesi amacıyla kurgulanan modelin yapısal güvenilirlik ve geçerliliklerinin test edilmesi için yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ve psikolojik sermayenin aracı rolünü incelemek için sırasıyla yol analizi yürütülmüş ve soebel testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, hemşirelerin psikolojik sermaye ve sosyal sermayelerinin işe adanmışlıkları üzerindeki artırıcı ve tükenmişlikleri üzerindeki azaltıcı etkisini doğrulamıştır. Dahası, sosyal sermayenin işe adanmışlık ve tükenmişlik duygusu ile olan ilişkisi arasında psikolojik sermayenin kısmi aracı role sahip olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's challenging business world, for human resources management and organizations, dealing with work engagement and burnout have always been a challenging task regarding their positive and negative outcomes to the organization. Besides, the occupational context of health sector is mostly regarded as stress-filled (Tennant, 2001). In order to deliver a high quality healthcare service, organizations need to develop and boost the staff's intrapersonal and social resources so as to make them more engaged in their work without letting them be deprived of their wellbeing. Concerning the positive resources of personality, psychological capital is a principal concept of positive organizational behavior (Luthans & Youssef, 2004). Research verified the existence of psychological capital's significant effect on work engagement and burnout (Youssef & Luthans, 2007) as well as the significance of social capital's effect on work engagement (Susanne et al., 2013) and burnout (Boyas, Wind, & Kang, 2012; Farahbod, Chegini, Eramsadati, & Mohtasham-Amiri, 2015). In addition to direct effects of psychological capital and social capital on work engagement and burnout, the present study has a focus on the mediating role psychological capital on social capital in this association. The research question was applied with participation of 363 nurses. Structural equation modeling was employed to check the model's reliability and construct validity. Furthermore, path analysis was conducted to examine the direct and indirect effects of psychological capital and social capital. Next, soebel test was employed to examine the significance of mediation. Results verified that both of psychological and social capitals significantly increased work engagement and decreased burnout. Besides, psychological capital partially mediated the social capital's association with work engagement and burnout.