International law on states arming non-state groups in other states
Uluslararası hukuk ve devletlerin öteki devletlerde bulunan devlet-dışı grupları silahlandırması
- Tez No: 594589
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu tez, devlet-dışı grupların öteki devletler tarafından silahlandırılmasına cari uluslararası hukuk açısından bir değerlendirme sunma gayesindedir. Bu amaçla çalışma, modern doktrinin kurucu unsuru olan kimi paradoksları vurgulayarak, konuya ilişkin teorik bir çerçeve sunmaktadır. Bu tez özel olarak, Koskenniemi'nin temsil ettiği Eleştirel Hukuk çalışmalarını benimseyerek, modern doktrinin sorgulanmamış ana varsayımlarını eleştirmektedir. Akabinde çalışma, devletlerarası tek taraflı kuvvet kullanımı yasağına ve karışmazlık ilkesine değinmektedir. Uluslararası hukuk kuralları içerisinde belki de en kritik olanlar, insancıl müdahale söylemine ve halkların kendi kaderini tayin hakkına yaslanan kimi savaşan grupların silahlandırılmasına yönelik olanlardır. Çalışma akabinde, devlet-dışı grupların sayısındaki artışın müsebbibi olan savaşın değişen yapısını tasvire girişmektedir. Çalışmada ayrıca, Silah Ticaret Antlaşması'na (ATT) yapılan vurguyla birlikte, silah transferinin uluslararası alanda düzenlenmesine yönelik regülasyonlar ile uluslararası sorumluluk kurumuna da işaret edilmektedir. Devletlerin öteki devletlerde bulunan devlet-dışı grupları silahlandırması sorunsalına yönelik verilecek en genel cevap ise, uluslararası hukukun tüm vakalara aynısıyla uygulanabilecek tek bir çözümü var etmesini etkili bir şekilde engelleyen gri alanların mevcudiyetidir. Uluslararası hukukun bu son derece esnek yapısı, herhangi bir uyuşmazlıkta taraflararasında güç eşitsizliği var ise, güçlüden yana tavır alması ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks into states arming non-state groups in other states, seeking to offer an evaluation of the case under the current international law. To this end, the work advances a theoretical account of the issue, highlighting some of the paradoxes constitutive of its handling in the modern doctrine. Specifically, it critiques the main unquestioned assumptions of this doctrine by adopting the Critical Legal approach introduced by Koskenniemi. Next, the work moves on to the prohibition of the unilateral use of force among states and the principle of non-intervention in the context. Arguably more critical under these norms of international law are the arming of combatant groups in other states that may rely on some claim of self-determination and the discourse of humanitarian intervention, which receive some weight in the discussion. The work then moves on to depict the evolving nature of warfare responsible for the proliferation of non-state armed groups. International responsibility and the global attempts to regulate arms transfers, with some emphasis on the Arms Trade Treaty, are also addressed in the work. The overall answer in the thesis to the question of arming non-state groups in other states is that various grey areas in the matter effectively prevent international law from providing one simple solution that might be applicable to all cases. International law has become so flexible that when the two sides in a dispute are unequal, international law inevitably serves the powerful side.