Psikolojik ve sosyal sermayenin hemşirelerin işe tutulma düzeyleri üzerindeki yordayıcı etkisi
The predictive effect of psychologcial and social capital on nurses' work engagement levels
- Tez No: 891765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKGÜL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Psikolojik ve sosyal sermayenin hemşirelerin işe tutulma düzeyleri üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemek amacı ile yapılan bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel tasarımdadır. Araştırma İstanbul'da bir üniversite hastanesi yerleşkesinde çalışan 624 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Bilgi Formu, Psikolojik Sermaye Ölçeği Kısa Formu, Hemşirelikte Sosyal Sermaye Ölçeği ve Utrecht İşe Tutulma Ölçeği Kısa Formu (UİTÖ-9) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız örneklem t testi, Tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, conducted to determine the predictive effect of psychological and social capital on nurses' work engagement levels, has a descriptive and correlational design. The study was carried out with 624 nurses working at a university hospital campus in Istanbul. Data were collected using the Information Form, Psychological Capital Scale Short Form, Social Capital Scale in Nursing, and Utrecht Work Engagement Scale Short Form (UİTÖ-9). Descriptive statistics, Independent sample t-test, One-way ANOVA, Pearson correlation, and multivariate linear regression analysis were used in the statistical analysis of the data.