İhracat finansmanı ve ticaret antlaşmalarının Türkiye'nin açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükleri üzerindeki etkisi: Seçili AB ve sınır ülkeleri karşılaştırması
Export finance and trade agreement's impact on the comparative advantages described in Turkey: A comparison of selected EU countries and borders
- Tez No: 594590
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler (AKÜ) analizleri üzerinde yoğunlaşılmış olup ticaret antlaşmalarının ve ihracat finansmanının analize olumlu veya olumsuz yönde nasıl etki etmiş oldukları üzerinde değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler (AKÜ) analizleri, Serbest Ticaret Antlaşmalarının (STA) ihracat finansmanının etkileri ile beraber seçili AB ve sınır ülkeleri ile olan karşılaştırmaları şeklinde ele alınmıştır. Trademap veri setinden hareketle incelenen 99 ürün grubu için Balassa endeksi araştırılmış, AKÜ'nün birin üstü olduğu ürün grupları analiz edilmiş, AKÜ'nün en üstün olduğu ürün grupları değerlendirilmiş, STA öncesi ve sonrası karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Analiz bulguları, ticaret anlaşmalarının AKÜ üzerinde önemli etkiler yaptığı, seçili sınır ülkeleri ve gümrük birliği üyesi AB ülkelerinin Türkiye karşısında ve Türkiye'nin bu ülkelere karşı AKÜ'lerinde artışla sonuçlandığı ortaya konmaktadır. Çalışmanın bulguları Türkiye ve ticaret anlaşması yapılan ülkeler arasında AKÜ'lerde önemli değişimler gerçekleştiğine, karşılaştırmalı üstünlüklerde artışla sonuçlandığına, dolayısıyla ticaret anlaşmalarının ülkelerin ekonomik refahları üzerinde önemli etkilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus is on revealed comparative advantages (RCA) analyses described in this study and assessments of how trade agreements and export financing have had a positive or negative impact on the analysis has been carried out. The revealed comparative advantages (RCA) analyses are discussed as the effects of free trade agreements (FTA) and comparisons with selected EU and border countries. Balassa index was investigated for 99 product groups examined based on trademap dataset, product groups which has RCA value greater than one has been analysed, and the most superior RCA values were evaluated for comparing with before and after FTA. Analysis result show that trade agreements have a significant impact on the RCA, for both Turkey and the selected border countries with EU countries that are members of the customs union have resulted in an increase in their RCA. The findings of the study showed significant changes in the RCA between Turkey and the countries with trade agreements, resulting in an increase in comparative advantages, and therefore trade agreements on the economic well-being of the countries.