The critique of liberal peacebuilding in Iraq (2003-2011)
Irak'ta liberal barış inşası kritiği (2003-2011)
- Tez No: 594604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Birçok araştırmacıların tanımlamasına göre çatışma sonrası bölgelerdeki uluslararası liberal barış inşası Soğuk Savaş sonrası dönemde liberal bir amaca hizmet etmiştir. Fakat son zamanlardaki uluslararası barış inşa çalışmalarındaki yeni bulgular şunu göstermiştir ki liberal barış inşası, çatışma sonrası ülkelerin çatışmadan kendi kendini sürdüren barışa dönüşmesine yardımcı olmamıştır. Bu nedenle liberal barış inşası tartışma yaratmıştır. Bu tez, liberal barış inşası gündeminin barış inşasını ve eksikliklerini gözden geçirmektedir. Sonrasında, bu tez, Irak'ta çatışma sonrası teşvik edilen liberal barış inşasının evrensel değerleri ve reformlarının ülkenin demokratikleşmesini, ekonomik ve güvenlik dönüşümünü nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Barışın temelinin ne olduğu, müdahale eden aktörün yerel aktörlerle nasıl bir ilişkisi olduğu, bu barışın güçlü devlet-toplum ilişkileri sağlayıp sağlamadığı gibi bazı sorular soruluyor. Seçilen vaka çalışmasında ABD liderliğindeki barış inşası faaliyetlerinin araştırılmasıyla bu tez, liberal barış inşası pratiğinde yerel meşruiyet eksikliğini eleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Irak vaka çalışmasında liberal barış inşa stratejilerinin Irak devlet-toplum ilişkisi ile uyuşmadığını ve etnosentrik, elitist, teknokratik, serbest piyasa politikalarına dayanan devlet-toplum ilişkileri zayıf olan olumsuz hibrid barışı meydana getirdiğini göstermiştir. Çünkü, müdahale eden aktör Irak'a yönelik uygulamalarını ülkenin tarihi geçmişini, farklı dini ve etnik kimliklerini dikkate almadan uyguladılar. Bu nedenle, bu araştırma, çatışma sonrası toplumlarda sürdürülebilir çözümler oluşturmayı amaçlayan yerel bağlamda bir barışı inşa stratejisinin gerekliliğine işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
The number of scholars has determined that international peacebuilding in post-conflict regions reflects a liberal agenda in the post-Cold War era. However, recent studies on international peacebuilding revealed that liberal peacebuilding had not attained the intended aim of helping post-conflict societies to turn from conflict to self-sustaining peace. Therefore, liberal peacebuilding has created debates and controversies. This thesis reviews the critical approaches to peacebuilding to address the limitations and shortcomings of the liberal peacebuilding agenda. Afterward, this thesis deals with how the universal values and reforms of liberal peacebuilding that were promoted in post-conflict Iraq influenced the democratization, economic, and security transformation of the country. Some questions like what the basis of peace was, what kind of a relationship the intervening actor had with the local actors, whether this peace provided strong state-society relations, are asked. Through an investigation of the US-led peacebuilding activities in the selected case study, this thesis seeks to criticize the lack of local legitimacy in the practice of liberal peacebuilding. This thesis indicates that Iraqi case revealed that liberal peacebuilding strategies did not correspond with Iraqi state-society relationship and it created negative hybrid peace outcome of which was weak state-society relations based on ethnocentric, elitist, technocratic, free-market policies, because interveners implemented their prescriptions without regard to Iraq's historical background, different religious and ethnic identities. Therefore, this research points out the necessity for an alternative peacebuilding strategy that appreciates the local context profoundly for the creation of sustainable solutions in these post-conflict societies.