Ormancılık alanında yapılmış olan lisansüstü tezler: Orman ekonomisi merkezli bir içerik analizi
Graduate thesis in field of forestry: A forest economics focused content analysis
- Tez No: 594628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilimsel araştırmalar içerisinde lisansüstü çalışmalar önemli bir yere sahiptir. Ülkeler araştırma politikalarına göre belirlenen öncelikler paralelinde ihtiyaç duyulan alanlarda lisansüstü çalışmaların yapılmasını teşvik etmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de ormancılık ve orman mühendisliği alanında yapılmış yüksek lisans ve doktora tez özetlerinin içerik analizi yapılmıştır. YÖK tez veri tabanında yer alan tez özetleri araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Tez özetlerinin içerik analizi için bu maksatla hazırlanan içerik analizi yazılımından yararlanılmıştır. Yapılan tezlerin biçimsel içerik analizinin yanında, orman ekonomisi anabilim dalı için tez özetlerinin konu temelli içerik analizi farklı zaman dilimleri için mukayeseli olarak tespit edilmiştir. Orman ekonomisi alanında tez özetlerinin sözbilimsel hareket analizi de gerçekleştirilmiştir. Böylece, ormancılıkta araştırma politikalarının tespitine hizmet edecek sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graduate studies are an important genre of scientific research. Countries encourage postgraduate studies in selected fields in line with priorities of research policies. This study conducted the content analysis of the in the field of forestry and forest engineering in Turkey and abstracts of the master's and doctoral dissertations. The thesis summaries in YÖK thesis database were formed the material of the research. A content analysis software was used for the content analysis of the thesis abstracts. Besides the structural content analysis of the theses, the subject-based content of the thesis abstracts for the department of forest economics has been analyzed comparatively for different periods. The study also dealt with the rhetorical move analysis of thesis abstracts in field of forest economics. Thesis provided results that will help setting research policies in forestry.