Oyun temelli öğrenmenin altıncı sınıf öğrencilerinin fen akademik başarıları ve bilgi kalıcılığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of game-based learning of the science courses on sixth grade students' academic achievements and permanence of knowledge
- Tez No: 594631
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı“Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler”konusunun öğretiminde tarafımızdan uygulanan oyun temelli öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarıları ve bilginin kalıcılığı üzerine etkisini araştırmaktır. Ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olup, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında, Ankara'da bir devlet ortaokulunda eğitim gören altıncı sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler Başarı Testi (DDSBT) güvenirlik kat sayısı 0.73 olarak hesaplanmıştır. Çalışma grubu toplam 59 öğrenciden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön-test ortalamaları arasında fark bulunmamıştır (p=.103>.050). Deney grubu ile kontrol grubunun son-test ortalamaları arasında da anlamlı fark bulunamamıştır (p=.106 >.050). Ayrıca deney grubu öğrencilerine uygulanan son-test ile üç hafta sonra uygulanan kalıcılık testi arasında ise kalıcılık lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür (p=.001
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to search the effects of the game-based learning method which is used for teaching the subject of“The Nervous and Endocrine Systems”on students' academic success and permanence of their knowledge. It is an experimental study included pre-test and post-test controlled groups which was studied with sixth grade students who are attending in a government secondary school in Ankara in 2018-2019 Education Year. The validity and reliability of the“The Nervous and Endocrine Systems”used in the search is calculated as (Cronbach's alpha) 0.73. The experimental and control groups consisted of 59 students. Any difference did not observed between the result's average marks of pre-test of experimental group students (p=.103>.050). In the same way, any meaningful difference can't be found in post-test's average marks of control group and experimental group students (p= .106> .050). On the other hand, there is a statistically meaningful difference in permanence test which is for the benefit of experimental group and permanence test which is applied three weeks later (p= .001