Teknoloji destekli eğitimin akademik başarıya etkisi ve öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi: Açılar konusu örneği
The effect of technology supported education on academic achievement and evaluation of students' views: An example of angles
  1. Tez No: 850796
  2. Yazar: BATUHAN BULAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHŞEN ALDEMİR ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırma altıncı sınıf açılar konusunda klasik öğretim yöntemi, GeoGebra destekli yöntem, dijital oyun destekli yöntem ve dijital hikâye destekli yöntemin öğrencilerin akademik başarılarına etkilerini tespit etmek ve öğrencilerin yöntemlere ilişkin görüşlerini değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntem birlikte kullanılmıştır. Araştırma toplam 42 öğrencinin olduğu dört sınıfla yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli başarı testi ön test-son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca eğitim sonrasındaki öğrenci görüşlerini değerlendirmek için dört farklı sınıf şubesine üç sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde ANCOVA, nitel veri analizinde ise betimsel analiz kullanılmştır. Sonuçta teknoloji destekli eğitimin öğrenci başarısını artırdığı görülmüştür. Özellikle GeoGebra destekli eğitim grubunda başarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Görüşler incelendiğinde klasik yöntemin en büyük avantajının çok soru çözmek olduğu tespit edilmiştir. Dijital oyun temelli eğitimin pekiştirmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Diğer iki yöntemin ise konunun anlaşılmasına ve öğrenmeye katkı sağladığı belirlenmiştir. Klasik yöntemin dezavantajının çok yazı yazmak olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler diğer yöntemler için teknik sorunların dezavantaj olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğrenciler teknoloji destekli derslerde daha fazla etkileşimli tahta kullanımı konusunda öneride bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The research was designed to determine the effects of the traditional method, GeoGebra-supported method, digital game-supported method and digital story-supported method on the academic achievement and to evaluate the students' opinions about the methods of sixth grade students on the subject of angles. Quantitative and qualitative methods were used together in the research. The research was conducted with four classes with a total of 42 students. As a data collection tool, an achievement test consisting of multiple-choice questions was applied as pre-test and post-test. In addition, a semi-structured interview form consisting of three questions was applied to four different classrooms to evaluate student opinions after the training. ANCOVA was used in the analysis of quantitative data, and descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result, it has been seen that technology-supported education increases student success. It was determined that success was especially higher in the GeoGebra supported training group. When the opinions were examined, it was determined that the biggest advantage of the traditional method was solving many questions. It has been determined that digital game-based education helps reinforcement. It was determined that the other two methods contributed to the understanding and learning of the subject. It has been determined that the disadvantage of the traditional method is writing a lot. They stated that technical problems were a disadvantage for other methods. They also made suggestions about using more smart boards in technology-supported classrooms.