Yeşil ürün farkındalığının satın alma niyeti üzerine etkisinde yeşil güvenin aracılık rolü
The mediating role of green trust in the effect of green product awareness on purchase intention
- Tez No: 594630
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖCEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeşil ürün farkındalığının tüketicilerin satın alma niyeti üzerine etkisinde yeşil güvenin aracılık rolü üstlenip üstlenmediğini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yaşayan tüketiciler oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılıp veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Verilerin incelenmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Değerlendirilmeye alınan ve veri analizinde kullanılan toplam anket sayısı 406'dır. Elde edilen verilere frekans analizi, betimleyici istatistikler, korelasyon analizi, açıklayıcı faktör analizi, regresyon analizi, t- testi ile ANOVA analizi ve aracı değişken için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına bakıldığında, yeşil ürün farkındalığı dört boyut, satın alma niyeti ve yeşil güven tek boyut olarak bulunmuştur. Yeşil ürün farkındalığı boyutları yeşil ürün tanıtım faaliyetleri, çevresel kaygı, çevresel bilgi ile etki grupları olarak belirlenmiştir. Yeşil ürün tanıtım faaliyetleri boyutu 8 maddeden, çevresel kaygı boyutu 10 maddeden, çevresel bilgi boyutu 5 maddeden ve etki grupları boyutu 5 maddeden oluşmaktadır. Satın alma niyeti 4 maddeden oluşmaktadır. Yeşil güven boyutu ise 8 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara bakıldığında, yeşil ürün farkındalığı boyutlarından yeşil ürün tanıtım faaliyetleri, çevresel kaygı ve etki grupları ile satın alma niyeti arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde yeşil güven ve satın alma niyeti arasında da orta düzeyde pozitif anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Yeşil güvenin aracılık etkisi incelendiğinde yeşil ürün farkındalığı boyutlarından yeşil ürün tanıtım faaliyetleri ile etki grupları değişkenlerinin satın alma niyeti üzerine etkisinde kısmi aracılık rolü üstlendiği, çevresel kaygı ve çevresel bilgi değişkenlerinin satın alma niyeti üzerine etkisinde aracılık rolü üstlenmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate whether green trust plays an intermediary role in the impact of green product awareness on consumers' intention to purchase. The universe of the research consisted of consumers living in Çankaya district of Ankara province. In this study, quantitative research method was used, and data were obtained through questionnaires. SPSS software package was used to analyze the data. The total number of questionnaires evaluated and used in data analysis was 406. Frequency analysis, descriptive statistics, correlation analysis, explanatory factor analysis, regression analysis, t-test and ANOVA were applied to the data obtained, and hierarchical regression analysis was performed for the mediator variable. Looking at the results of explanatory factor analysis, green product awareness was found to be four dimensions, purchasing intention and green trust to be one dimension. Green product awareness dimensions were determined as green product promotion activities, environmental concern, environmental information and impact groups. Green product promotion activities dimension consists of 8 items, environmental concern dimension 10 items, environmental knowledge dimension 5 items and impact groups dimension 5 items. Purchase intention consists of 4 items. The green trust dimension consists of 8 items. When the results obtained in the study were examined, there was a significant positive relationship between purchase intention and green product promotion activities, environmental concerns and impact groups dimensions of green product awareness. Similarly, there was a significant moderate positive relationship between green trust and purchase intention. When the mediation effect of green trust was examined, it was revealed that green product promotion activities and impact groups variables, which are the dimensions of green product awareness, played a partial mediating role in the effect on purchasing intention, and that environmental concern and environmental information variables did not play a mediating role in the effect on purchasing intention.