Nonlinear analysis of steel buildings with steelplate shear walls
Çelik plakalı perde duvarlı çelik binaların doğrusalolmayan analizi
- Tez No: 594649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çelik plakalı perde duvarlar, düşük, orta ve yüksek katlı binaların tasarımında yanal yüklere karşı birincil veya bir parçası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma, çelik plakalı perde duvar kullanılan ve kullanılmayan çelik binanın davranışını incelemeyi ve kullanılan plaka kalınlığının binanın sismik performansı üzerindeki etkisini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bunun için dört katlı mevcut çelik bina ile perde duvar ilaveli çelik binalarının üç boyutlu modelleri geliştirilmiş ve SAP 2000 programı ile analizler yapılmıştır. Sismik davranışı araştırmak için itme analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım analizi yapılmıştır. Analizde dört farklı deprem yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Bu çalışmada temel parametreler çelik plakalı perde duvar kullanımı ve 0.5-9 mm arası levha kalınlığı değişimleridir. Karşılaştırma amaçlı kapasite eğrisi, yer değiştirme, katlar arası ötelenme, yer değiştirme zaman değişimi ve taban kesme kuvveti zaman değişimi açısından sonuçlar elde edildi. Araştırmada kullanılan yapıların sismik tepkisinin, plaka kalınlığı değişimlerine bağlı olarak çelik plakalı perde duvar dahil edilmesiyle iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Steel plate shear walls (SPSWs) have been frequently used as the primary or part of the lateral force-resisting system in design of low, medium, and high rise buildings. The present work targets to study the behavior of steel building with and without SPSWs and to assess the influence of thickness of SPSW on the seismic performance of the building. To this, three-dimensional models of four story bare and SPSW included buildings were developed and analyses were performed by SAP 2000 program. Pushover analysis and nonlinear time history analysis were conducted to investigate the seismic behavior. Four different earthquake ground motion records were employed in the analysis. The main parameters in this study were the use of SPSW and its plate thickness variations of 0.5 to 9 mm. The comparative results were obtained in terms of capacity curve, displacement, inter-story drift, displacement time history, and base shear time history. It was pointed out that the response of the case study structures were improved by the inclusion of SPSW based on the plate thickness variation.