The role of parliaments in the semi-presidential systems:The case of The Federal Assembly of Russia
Yarı-başkanlık sistemlerinde parlamentoların rolü:Rusya Federal Meclisi örneği
- Tez No: 594658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezin amacı; Rusya Federasyonu'ndaki yarı-başkanlık sistemi bağlamında, Rusya Federal Meclisinin rolünü ve statüsünü incelemektir. Devletin temsil ve yasama işlevlerini yekvücut hâline getiren kurumlar olarak parlamentolar, işleyen bir anayasal sistemde demokrasinin gelişimi ve istikrarı bakımından kritik öneme sahiptir. Yasama erki, içinde bulunduğu siyasi sistemden ayrı düşünülemeyeceği için Rusya'nın fırsatlar ve çıkmazları olan yarı-başkanlık uygulamaları, Rusya'daki parlamento gücünün rolünü anlamak bakımından hayati önemi haizdir. Sovyet sonrası dönemin ilk anayasası olan 1993 Anayasası'nın öngördüğü anayasal organlar arasındaki ilişkinin analizi, Rusya Federasyonu'ndaki demokrasinin gelişmesine dair anlayışımıza katkı sunacaktır. Bu tezde, parlamentonun Rusya'daki rolünü ve işleyişini; demokratik konsolidasyon seviyesinin bir göstergesi olarak parlamento komisyonların yeterliliği, parlamenter denetim yetkisi, kanun yapım süreci ve milletvekillerinin müzakere kapasiteleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktayım. Farklı başkanlık dönemlerinde bu siyasi güçlerin hak ve yetkileri kullanımının yanı sıra yasama ve yürütme organları arasındaki ilişkiyi de tartışacağım. Çalışma boyunca, Rus Federal Meclisi'nin Devlet BaĢkanı'nın yetkileri ile kıyas edildiğinde karşı bir ağırlık oluşturup oluşturamadığı sorusuna yanıt arayacağım.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to scrutinize the role and status of the Federal Assembly of Russia within the context of the semi-presidential system in the Russian Federation. Parliaments as a body incorporating the representative and legislative functions of the state are of critical importance to the development and stability of democracy in a working constitutional system. Since the legislative power cannot be thought separate from the political system in which it works, semi-presidentialism practices of Russia with its opportunities and deadlocks will be vital to understand the role of parliamentary power in Russia. The analysis of the the relationship among the constitutional bodies as stipulated by the first post-Soviet Constitution in 1993 will contribute to our understanding of the development of democracy in the Russian Federation. In the thesis, I aim to examine the parliament's role and functioning in Russia as an indicator of the democratic consolidation level by on the parliamentary committee competence, parliamentary oversight authority, law making process, and deliberation capacity of their deputies. I will discuss the relationship between the executive and legislative bodies, as well as the rights and duties of these political powers in under different presidential terms. Throughout the study, I will seek an answer whether the Russian Federal Assembly is able to counterweight the presidential authority or not.